کدخبر: 45668 تاریخ انتشار:

سلام استقلال به ورشکستگی!

باشگاه استقلال تهران وضعیت مالی جالبی ندارد.

سلام استقلال به ورشکستگی!

به گزارش ۹ صبح، باشگاه استقلال تهران در شرایطی وارد این فصل از مسابقات فوتبال لیگ برتر شده که بدهی‌های انباشته زیادی دارد؛ ارقامی که عجیب و بعضاً باورنکردنی است.

باشگاه استقلال در زمان مدیریت مصطفی آجورلو با گذاشتن سپرده پولی از سهام استقلال در بورس از یکی از بانک‌ها تسهیلات دریافت کرد. قسط ماهیانه این وام حدود هشت میلیارد و ۵۰۰ میلیارد تومان بوده و به غیر از سه، چهار قسط، مابقی اقساط این وام پرداخت نشده است.

بعدها وام مضاربه ۶ ماهه با مبلغ دو میلیون و ۵۰۰ هزار یورو بابت پرداخت بدهی‌های استراماچونی، باشگاه شباب الاهلی امارات، لئاندرو پادوانی و ... گرفته شد. حجت کریمی در زمان سرپرستی باشگاه استقلال این وام را گرفت و بدهی‌های خارجی را پرداخت کرد تا خطر کسر امتیاز، استقلال را تهدید نکند.

باشگاه استقلال که سند مجموعه ورزشی مرغوبکار را به عنوان ضمانت در رهن بانک گذاشته، چندین بار با اخطار عقب افتادن طلب‌ها از سوی بانک مدنظر روبه‌رو شده است. طبق یک برآورد، مبلغ بدهی استقلال بابت دریافت تسهیلات به همراه سود آن چیزی حدود ۴۰۰ میلیارد تومان است. این وام‌ها توسط باشگاه پرسپولیس نیز دریافت شده است.

پایه قراردادهای فصل گذشته اعضای تیم استقلال ۴۴۰ میلیارد تومان بود که هنوز ۲۰۰ میلیارد آن به بازیکنان تیم پرداخت نشده است. هزینه آژانس‌های مسافرتی، هتل‌ها، اشخاص و ... ۱۵۰ میلیارد تومان بوده و روی بدهی‌های باشگاه انباشته شده است. بدهی به سازمان امور مالیاتی ۴۴ میلیارد تومان بوده و بابت تأمین اجتماعی رقم حدودی ۳۰ میلیارد تومان تخمین زده شده است.

به اینها باید طلب ساپینتو و مطالبات سیلوا و آمانوف را اضافه کرد. در خوش‌بینانه‌ترین حالت استقلال بتواند حدود ۵۰ میلیارد تومان از مبالغ درخواستی آنها را کم کند اما بدهی‌های دیگری نیز وجود دارد که اسناد آن در باشگاه استقلال نیست.

این بدهی‌ها با رُند شدن اعداد تخمین زده شده و ممکن است کم یا زیاد باشد اما با یک برآورد کلی بدهی‌های باشگاه استقلال حدود ۹۰۰ میلیارد تومان است. این در حالی است که هزینه امسال شامل آژانس‌ها، هتل، قرارداد اعضای تیم و ... جدا بوده و باشگاه باید از طریق اسپانسرها آنها را تأمین کند.

ماجرا زمانی تلخ‌تر می‌شود که بدانیم مبلغی بالای ۶۵۰ میلیارد بدون کمک اسپانسرها به باشگاه استقلال داده شده که این ماجرا، خود جای بررسی دارد.

وبگردی
کدخبر: 45668 تاریخ انتشار:
ارسال نظر

پربازدیدترین اخبار
  • ۱۲ ساعت
  • ۲۴ ساعت
  • ۴۸ ساعت