کدخبر: 24040 تاریخ انتشار:

قلعه نویی سکته کرد!

کوین یامگا حالا با چهار گل، بهترین گل‌زن تقابل دو تیم است. این بازیکن چهار بار مقابل گل‌گهر پشت ضربه پنالتی قرار گرفته که سه پنالتی تبدیل به گل شده و یک پنالتی هم در برگشت وارد دروازه حریف شده است. از ۱۶ گلی که استقلال تاکنون در لیگ و حذفی به گل‌گهر زده هفت گل از روی نقطه پنالتی بوده است.

قلعه نویی سکته کرد!

به گزارش 9 صبح، هفته بیست‌ودوم رقابت‌های لیگ برتر عصر روز گذشته در حالی به پایان رسید که استقلال، مدافع عنوان قهرمانی، در دیداری دراماتیک موفق شد گل‌گهر را درست در ثانیه‌های پایانی بازی شکست دهد و فاصله‌اش با صدر جدول را حفظ کند. در این دیدار گل‌گهر گل اول بازی را زد و تا دقیقه ۹۰ هم پیش بود، ولی دو گل در وقت‌های اضافی که دومی حسابی بحث‌برانگیز شد، نسخه امیر قلعه‌نویی و تیمش را در آزادی پیچید، تا رکورد منفی «ژنرال» در تقابل با تیم سابق همچنان پابرجا باشد. امیر قلعه نویی که همچنان با کسب پنج عنوان قهرمانی در لیگ برتر ایران، پرافتخارترین مربی تاریخ این رقابت‌ها محسوب می‌شود، سال‌هاست دستش به جام نمی‌رسد. او آخرین بار در سال ۱۳۹۲ استقلال را قهرمان لیگ کرد و تبدیل به «ژنرال» محبوب این تیم شد. از آن سال به بعد، با وجود در اختیار داشتن تیم‌های خوب و صدالبته هزینه‌های درخورتوجه، همواره دستش از رسیدن به جام قهرمانی کوتاه مانده است. تیم او در این فصل هم یکی از مدعیان قهرمانی است و چه بسا اگر بازی روز گذشته را می‌برد در هفته‌های آتی تبدیل به یکی از مدعیان جدی می‌شد، ولی بخت با امیر قلعه‌نویی که حالا مدت‌هاست راه بردن یا حتی مساوی‌کردن با استقلال را فراموش کرده، یار نبود.

امیر قلعه نویی در شرایطی روز گذشته پا به ورزشگاه آزادی گذاشت تا برابر تیم سابق به میدان برود که با ۱۰۶۳ امتیاز، رکورددار امتیازگیری در این لیگ محسوب می‌شود. البته بیشتر توجه به او در این تقابل مربوط به شایعاتی است که او را تبدیل به جدی‌ترین گزینه داخلی برای هدایت تیم ملی ایران کرده است. امیر با این برچسب به مصاف عشق قدیمی رفت تا ثابت کند توانایی‌های فنی‌اش هنوز ته نکشیده است. گو اینکه قلعه‌نویی همان‌قدر که برابر استقلال آمار خوبی دارد، حالا آمار اسفناکی هم ثبت کرده که نشان می‌دهد فنش برای غلبه بر استقلال کافی نیست. ماجرا از این قرار است که امیر قلعه‌نویی که در پایان نیم‌فصل اول و با شکست استقلال مقابل تراکتور حتی نامش بین گزینه‌های جانشینی سا پینتو قرار گرفته بود، با ۹ بار پیروزی مقابل تیم سابقش رکورددار غلبه بر استقلال به عنوان مربی در ادوار مسابقات است. در تقابل‌های اخیر، اما کفه ترازو به نفع استقلال کاملا سنگینی می‌کند. این مربی در هشت تقابل قبلی از استقلال در تمام رقابت‌ها شکست خورده است و در کارنامه ژنرال این تعداد باخت متوالی برابر یک تیم به چشم نمی‌خورد.

این بدان معنی است که شاید پیش از شروع بازی جنجالی دیروز، قلعه‌نویی از لحاظ روحی هم تحت فشار قرار گرفته بود. اتفاقا او در این دیدار از همان‌جایی ضربه خورد که به نظر می‌رسید یکی از نقاط قوتش باشد. گل گهر با زدن ۱۰ گل در ۱۵ دقیقه پایانی مسابقات، واژه «قلعه‌تایم» را دوباره زنده کرده بود، ولی استقلال با دو گلی که روز گذشته در همین بازه زمانی به تیم قلعه‌نویی زد ورق را به سود خود کرد و حالا با ۱۱ گل در ۱۵ دقیقه پایانی، نشان داد که این فاکتور هم باید به ریکاردو سا پینتو برسد که همچنان به دلیل محرومیت، کار تیمش را از جایگاه تماشاگران دنبال می‌کند.

قلعه‌نویی و تیمش دو هفته متوالی از لیگ را برده و پا به جدال با استقلال گذاشتند که گل‌های دقایق پایانی، ریتم خوب ژنرال را دچار سکته کرد تا حالا گل‌گهر هم در هفت هفته اخیر، سه تساوی، دو برد و دو باخت نصیبش شده باشد. ضمن اینکه قلعه‌نویی هم بدشانس است که انگار هر بار قرار است برابر تیم سابق به میدان برود، به کوین یامگا و پنالتی‌هایش برمی‌خورد. کوین یامگا حالا با چهار گل، بهترین گل‌زن تقابل دو تیم است. این بازیکن چهار بار مقابل گل‌گهر پشت ضربه پنالتی قرار گرفته که سه پنالتی تبدیل به گل شده و یک پنالتی هم در برگشت وارد دروازه حریف شده است. از ۱۶ گلی که استقلال تاکنون در لیگ و حذفی به گل‌گهر زده هفت گل از روی نقطه پنالتی بوده است. به هر روی استقلال با این برد ارزشمند و شیرین در جدول رده‌بندی ۴۳ امتیازی شد تا با اختلاف ۳ و ۲ امتیاز در مقایسه با سپاهان و پرسپولیس در رتبه سوم جدول باقی بماند. گل‌گهر هم با وجود باخت، با همان ۳۷ امتیاز در رده چهارم جدول ماند و خوش‌شانس بود که پرسپولیس، تراکتورِ رده پنجمی را در این هفته شکست داد.

وبگردی
ارسال نظر

پربازدیدترین اخبار
  • ۱۲ ساعت
  • ۲۴ ساعت
  • ۴۸ ساعت