کدخبر: 24006 تاریخ انتشار:

فقط عادل، طارمی و رسول خادم؟

در حرکتی عجیب تعداد افراد مطرح ورزشی که نسبت به مسمومیت دانش‌آموزان واکنش نشان داده‌اند بسیار اندک است و به زور به اندازه انگشتان یک دست می‌رسند. عادل فردوسی‌پور، اولین چهره مطرح ورزشی‌ها بود که نسبت به جریان اخیر واکنش نشان داد.

فقط عادل، طارمی و رسول خادم؟

به گزارش 9 صبح، روزنامه شرق نوشت: ماجرای مسمومیت دانش‌آموزان ایران در روز‌های اخیر به سوژه اصلی بسیاری از رسانه‌ها تبدیل شده و موج جدیدی از نگرانی به ویژه برای خانواده دانش‌آموزان را به همراه داشته است. با وجود گذشت چندین روز از این اتفاقات، شناسایی‌نشدن عامل یا عاملان این رخداد به سؤال بزرگی تبدیل شده و همین موضوع یک بار دیگر منجر به مطرح‌شدن شایعاتی جدید شده است. در این بین، اظهارنظر‌های بعضا ضد و نقیض یا افراطی هم به جنجال به‌وجودآمده دامن بیشتری زده و باعث شده تا به شدت نگرانی‌ها اضافه شود. به غیر از این مباحث، مسئولان امر هم هر روز وعده پیگیری و برخورد قاطع می‌دهند. همین یکی، دو روز اخیر بود که وزارت کشور با صدور بیانیه‌ای از کشف نمونه‌های مشکوک در این پرونده خبر داد و نوشت: «در تحقیقات میدانی دستگاه‌های ذی‌ربط، نمونه‌های مشکوکی یافت شده که برای بررسی‌های تخصصی جهت شناسایی علل عوارض ایجادشده در دانش‌آموزان، در آزمایشگاه‌های معتبر کشور در دست بررسی است و در اولین فرصت نتایج آن توسط وزارت بهداشت به اطلاع مردم شریف ایران خواهد رسید».

از زمانی که موج مسمومیت دانش‌آموزان شروع شده، طبق گزارش‌های رسمی تا به الان بیش از ۵۰ مدرسه در نقاط مختلف ایران درگیر شده‌اند. گستردگی این مسمومیت از یک سو و شناسایی‌نشدن عاملان آن از سوی دیگر، شایعات خبرسازتری هم در فضای مجازی به راه انداخته است. رواج‌یافتن بیشتر این موضوع با واکنش مسئولان هم مواجه شد. حجت‌الاسلام‌والمسلمین مصطفی رستمی، رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها، در گزارشی که ایسنا به بخشی از آن پرداخته گفته است: «هیچ آدم عاقلی تصور نمی‌کند این جریان کار نظام باشد؛ نظامی که افتخار می‌کند زنان را از قید جهالت پهلوی نجات داد. غرب زن را ابزاری برای سود بیشتر می‌بیند و پهلوی نیز نسبت به زنان همین نگاه را داشت. انقلاب اسلامی زنان را از دوگانه ضعف و انحراف نجات داد و به جایی رساند که امروز زنان بخشی از جمعیت تأثیرگذار در کشور ما هستند؛ لذا اتهام نظام به مانع‌افکنی برای تحصیل دختران، خنده‌دار است. اما اگر کسی تسلیم جریان محاسباتی شیطان شد، این اتهامات خنده‌دار را هم باور می‌کند».

این موارد تنها بخشی از واکنش‌هایی بوده که به صورت رسمی نسبت به مسمومیت دانش‌آموزان شکل گرفته است. در کنار نهاد‌های رسمی، چهره‌های مطرح در حوزه هنر و سینما هم درباره مسمومیت دانش‌آموزان ایرانی ابراز نگرانی کرده‌اند. در بین ورزشی‌ها هم این موضوع غافل نمانده است، ولی در حرکتی عجیب تعداد افراد مطرح ورزشی که نسبت به مسمومیت دانش‌آموزان واکنش نشان داده‌اند بسیار اندک است و به زور به اندازه انگشتان یک دست می‌رسند. عادل فردوسی‌پور، اولین چهره مطرح ورزشی‌ها بود که نسبت به جریان اخیر واکنش نشان داد. او که با وجود رفتن از تلویزیون و نامهربانی‌هایی که دیده همچنان در بین مردم محبوب است، با نوشتن پیام کوتاهی نگرانی‌اش درباره مسمومیت دانش‌آموزان را ابراز کرد.

عادل فردوسی‌پور درباره این اتفاق گفت: «مسمومیت‌های زنجیره‌ای در مدارس دخترانه هولناک و تأسف‌بار است. باورکردنی نیست که طی هفته‌های اخیر دختران دانش‌آموز مسموم می‌شوند و عاملان این جنایت همچنان در حاشیه امن به عمل جنایت‌آمیزشان ادامه می‌دهند. این افراد چه کسانی‌اند که می‌خواهند با ایجاد فضای رعب و وحشت، برای رشد سرمایه‌های انسانی مانع‌تراشی کنند؟ آینده از آن نوجوانان و جوانان این سرزمین است. بیش از این با جسم و روان فرزندان ایران بازی نکنید».

یکی، دو روز بعد از پیامی که عادل منتشر کرد، نوبت به مهدی طارمی، مهاجم سرشناس تیم ملی که این روز‌ها در ترکیب پورتو می‌درخشد رسید. او هم در پیامی اینستاگرامی از اینکه هنوز عوامل این جریان شناسایی نشده‌اند گلایه کرد. «اتفاقات تلخی که در چندین مدارس دخترانه اتفاق افتاده قلب جامعه را به درد آورده و همه نگران فرزندانشان هستند. خواسته مردم و خانواده‌های دانش‌آموزان این است که هر جریانی در این اقدامات غیرانسانی دست داشته، قبل از آنکه بچه‌های بیشتری آسیب ببیند، شناسایی بشوند».رسول خادم هم دیگر چهره مطرح ورزشی است که به ماجرای مسمومیت دانش‌آموزان بی‌تفاوت نبوده است. او که در اتفاقات اخیر، همچون عادل و مهدی طارمی تلاش کرده صدای مردم باشد، با نوشتن متنی پر از گلایه در صفحه اینستاگرامش ابراز تعجب کرد که چطور در مدارسی که این همه دوربین وجود دارد و همه‌چیز چک می‌شود، عامل مسموم‌کردن این دانش‌آموزان شناسایی نمی‌شود. رسول در بخشی از این پیام پر از کنایه‌اش نوشته است: «دیروز، دوازدهم اسفند، روز بیهوشی بود! دیروز جمعه، با اخبار مسمومیت دخترانمان در مدارسی سراپا دوربین...! که هر تار موی بیرون‌آمده از زیر مقنعه‌ای را بلافاصله ثبت می‌کند! با دیدن تصویر گیس‌کشی از مادری نگران...! با ادعای نیافتن سرنخ...

فارغ از مباحثی که در روز‌های اخیر دراین‌باره شکل گرفته، اینکه چرا ورزشکاران و چهره‌های مطرح این عرصه نسبت به این پدیده خطرناک سکوت کرده‌اند، جای بحث دارد. عموما چهره‌های مطرح ورزش ایران به‌ویژه آن‌هایی که با فوتبال سروکار دارند، در مسائلی بسیار جزئی‌تر واکنش نشان می‌دادند، ولی اینکه آن‌ها در این اتفاق وحشتناک تا به الان سکوت کرده‌اند محل بحث است. مشخص نیست که آیا سختگیری‌های اخیر بر آن‌ها مبنی بر فعالیت در فضای مجازی باعث چنین سکوتی شده یا اینکه اعتقاد شخصی‌شان است که چنین موضوعی چندان نیاز به واکنش از سوی آن‌ها ندارد.

وبگردی
ارسال نظر

پربازدیدترین اخبار
  • ۱۲ ساعت
  • ۲۴ ساعت
  • ۴۸ ساعت