کدخبر: 12089 تاریخ انتشار:

بین زمین و هوا، اسکو و تیم ملی در موقعیت آشنا!

حالا نوبت فدراسیون و کادر جدید مدیریتی است تا انتخاب کنند؛ اعمال قدرت از کدام راه؟ دستور به قطع همکاری با کادر فنی یا حکم به بقای سرمربی و حضور در جام جهانی با دراگان.

بین زمین و هوا، اسکو و تیم ملی در موقعیت آشنا!

به گزارش 9 صبح، مهمترین سوالی که فوتبال ایران را درگیر خود کرده، این است؛ چه در سر مهدی تاج و تیم مدیریتی جدید فدراسیون می‌گذرد؟ فردی که از پنج‌شنبه 9 شهریور ماه به اتاقش در طبقه پنجم ساختمان فدراسیون فوتبال رفته و یک سیاست را برگزیده است؛ سکوت. او حتی چند دقیقه بعد از انتخاب دوباره‌اش به‌عنوان رئیس مقابل خبرنگاران از جواب به سوال در مورد دراگان اسکوچیچ و آینده‌اش در تیم ملی طفره رفت تا علامت سوال بسیاری را برای همه به‌وجود آورد. همه که می‌گوییم گزافه گویی نیست؛ از بازیکنان تیم ملی تا کادر فنی و مدیریتی گرفته تا رسانه‌ها و طرفداران تیم ملی تکلیف را نمی‌دانند. حکم به قطع همکاری یا صدور دستور بقا برای دراگان؟ تصمیم فدراسیونی که بعد از 6 ماه رئیس خود را شناخته چیست؟

به‌طوری‌که حمید استیلی، سرپرست حال حاضر تیم ملی در مصاحبه امروز خود از اهمیت برگزاری جلسه مشترک با رئیس جدید فدراسیون صحبت کرد و گفت: خیلی مهم است که جلسه‌ای برگزار کنیم تا ببینیم تیم ملی چه کار باید کند. اسکوچیچ و ما کارمان را انجام می‌دهیم، ولی بهتر است که هرچه زودتر جلسه بگذاریم و ببینیم چه کاره هستیم. قبل از انتخابات هم یک‌سری گمانه‌زنی شد و بهتر است هرچه زودتر جلسه بگذاریم. حمایت فدراسیون باید پشت سرمربی تیم ملی باشد و اگر محکم پشت سرمربی باشند قطعاً تیم ملیِ بهتر و باثبات‌تری خواهیم داشت.اظهار نظری که نشان می‌دهد شرایط در تیم ملی آن چنان هم عادی نیست. سرمربی کروت تیم ملی باز هم در موقعیتی آشنا قرار دارد؛ جایی بین زمین و هوا! موقعیتی که درست دو ماه قبل قرار داشت. از طرفی کمیته فنی که توسط میرشاد ماجدی انتخاب شده بود، رای به برکناری او داد. حکمی که در هیئت‌رئیسه وتو شد تا اسکوچیچ کماکان حفظ شود.

در این بین مهدی محمدنبی، نایب رئیس اول فدراسیون فوتبال که از او به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین نفرات تصمیم‌گیر برای تیم ملی نام برده می‌شود در مصاحبه کوتاهی که با خبرنگاران داشت در پاسخ به سوال آن‌ها در خصوص دراگان اسکوچیچ سوال تازه‌ای مطرح کرد و گفت: مگر قرار است با اسکوچیچ به جام جهانی نرویم؟ در ادامه خبرنگاران سوال دوباره‌ای در خصوص تغییر کادر فنی پرسیدند که او در جواب گفت: این موضوعی نیست که به‌صورت فردی بتوان در موردش تصمیم گرفت.  نایب رئیس اول فدراسیون فوتبال به‌طور واضح اعلام کرد همه چیز به جلسه هیئت‌رئیسه و تصمیم اعضای آن بستگی دارد. جلسه‌ای که قرار است این هفته و به‌طور رسمی با حضور اکثریت اعضا برگزار شود و تا حد زیادی تکلیف تیم ملی، سرمربی و مدیر آن مشخص می‌شود. هیئت‌رئیسه‌ای که در آن هم اختلاف وجود خواهد داشت. به‌طور مثال میرشاد ماجدی که یکی از نفرات هیئت‌رئیسه است قاطعانه از اسکوچیچ حمایت کرد و گفت به هیچ‌عنوان زیر قرارداد سرمربی جدید تیم ملی را امضا نمی‌کند. 

همه این مسائل به تصمیمات تاج بستگی دارد. چرا که او در هیئت‌رئیسه با وجود خودش، نبی، قنبرزاده و ساکت دست بالا را دارد و در این راه همراهی دو تا سه عضو دیگر را هم خواهد داشت. باید اشاره‌ای هم به مواضع مهدی تاج داشته باشیم. او قبل از اینکه انتخابات برگزار شود و با رای قاطع به صندلی ریاست تکیه بزند، سخنانی به زبان آورد که بیش از پیش به گمانه‌زنی‌ها در خصوص حضور دوباره کارلوس کی‌روش بر روی نیمکت تیم ملی ایران دامن زد. تاج همواره در این مدت از دوران همکاری با این مرد پرتغالی به نیکی یاد کرده و به‌طور واضح گفت اگر به ریاست برسد در خصوص همکاری با کی‌روش به‌طور جدی فکر می‌کند. موضوعی که حالا باید به آن پاسخ دهد این است که سرنوشت تیم ملی با تفکرات چه کسی رقم می‌خورد؟

اکنون همه تصمیمات برعهده فدراسیون فوتبال و رئیس جدید آن است. صدور حکم برای سرمربی جدید یا دستور ابقای دراگان اسکوچیچ؟ حالا مهدی تاج و تیم مدیریتی‌اش باید تصمیم بگیرند که از کدام‌یک از این دو راه، قدرت خود را نشان دهند. اگر قرار به برکناری دراگان اسکوچیچ است، باید زودتر تکلیف را مشخص کنند و با آوردن مربی جدید حداقل دو بازی (اروگوئه و سنگال) به او فرصت برای پیاده کردن ایده‌هایش را در تیم ملی بدهند. حالا چه می‌خواهد مربی ایرانی باشد یا خارجی. بازیکنان هم باید بدانند قرار است با چه تفکری در جام جهانی حضور پیدا کنند و این یک رابطه دو طرفه است. 

اما اگر قرار است دراگان اسکوچیچ برای برگزاری اردوی اتریش و هم‌چنین حضور بر روی نیمکت تیم ملی در جام جهانی ابقا شود، حمایت لازم می‌تواند قدرت کافی به او برای اجرای درست برنامه‌هایش بدهد.بخصوص حالا که دو دستگی بین بازیکنان تیم ملی علنی شده و ستاره‌های ایرانی بی محابا مواضع خود را اعلام می‌کنند، پشتیبانی از سرمربی تیم ملی توسط رئیسی که خود با پشتیبانی از رای قاطع به ریاست رسیده، می‌تواند آب سردی بر آتش تمام حواشی باشد.با این وصف این افکار عمومی و البته سلیقه‌ اعضای هیئت‌رئیسه و در نهایت تصمیم رئیس فدراسیون است که تکلیف نیمکت تیم ملی را مشخص می‌کند. آنچه که مسلم است، گزینه‌های جدید شانس کمی برای جلوس روی صندلی تیم ملی ندارند.

وبگردی
ارسال نظر

پربازدیدترین اخبار
  • ۱۲ ساعت
  • ۲۴ ساعت
  • ۴۸ ساعت