کدخبر: 11999 تاریخ انتشار:

موفقیت یا دیپورت، دو راهی ستاره استقلال در بلژیک

لیگ بلژیک در سال‌های اخیر بازیکنان ایرانی زیادی در خود دیده است.

موفقیت یا دیپورت، دو راهی ستاره استقلال در بلژیک

به گزارش 9 صبح،شاید باورنکردنی باشد اما حضور بازیکنان ایرانی در فوتبال بلژیک، سابقه‌ای ۱۰۰ ساله دارد. مرحوم حسین صدقیانی، بنیانگذار تیم ملی ایران، در سال ۱۳۰۰ راهی شارلوا شد و مسیری را آغاز کرد که بعد از ۷۷ سال، توسط رضا ترابیان دنبال شد. در دو دهه اخیر، رفت‌وآمد فوتبالی‌ها، به خصوص استقلالی‌ها، به فوتبال بلژیک به اتفاقی عادی بدل شده و حالا علی‌ قلی‌زاده، آخرین پرچم‌دار ایرانی ژوپیلرلیگ در فصل ۲۲-۲۰۲۱ لقب گرفته‌ است.فوتبال ایران سابقه حضور بیشترین لژیونر را در بلژیک دارد قبلا نیز شاهد حضور بازیکنان ایرانی در این لیگ درجه دوی اروپایی بوده ایم. رامین رضاییان مدتی برای اوستنده بازی می کرد. محمد نادری عضوی از تیم کورتریک به حساب می‌آمد.رضا قوچان نژاد سابقه عضویت در استانداردلیژ را دارد. داریوش یزدانی، علیرضا امامی فر و محمدرضا مهدوی نیز در سالیان دورتر مدتی در لیگ بلژیک بازی کردند و در لباس تیم شارلروا به میدان رفتند.

در آخرین مورد امیرحسین حسین زاده پدیده فصل گذشته استقلال با 250 هزار دلار به شارلروا رفت و استقلال رضایت‌نامه قطعی برای او صادر کرد. پیش از حسین زاده، حسین صدقیانی، داریوش یزدانی، علیرضا امامی فر، محمدرضا مهدوی، مهرداد میناوند، کاوه رضایی، یونس دلفی، امید نورافکن و علی قلی زاده در تیم شارلوا توپ زده و حسین زاده دهمین بازیکن ایرانی تاریخ این باشگاه بلژیکی به حساب می آید. در میان این ۹ بازیکن که سابقه بازی در شارلوا را داشتند تا این لحظه فقط علی قلی زاده بازیکن مقاوم این لیگ بوده و هنوز در تیم شارلوا توپ می‌زند بقیه بازیکنان با گذراندن یکی دو فصل ناموفق در این تیم و لیگ بلژیک به لیگ ایران یا لیگ های ضعیف تر اروپایی و عربی پیوستند. البته کاوه رضایی در شارلوا بلژیک عملکرد خوبی داشت ولی در دو فصل آخر حضور در این کشور به دلیل مصدومیت‌های متوالی نتوانست بدرخشد و پس از چندین فصل جا به جا شدن بین سه تیم در نهایت این فصل به استقلال برگشته است.اما سوالی که همیشه ذهن را مشغول می‌کند این است که آیا رفتن به لیگ بلژیک باعث پیشرفت بازیکنان داخلی شده و یا فقط به خاطر برچسب لژیونر شدن این بازیکنان حاضر به بازی در این لیگ شده ‌اند؟با نگاهی به عملکرد بازیکنان داخلی در لیگ بلژیک می‌توان خیلی راحت متوجه شد که بیشتر مقصدی شکست خورده برای بازیکنان ایرانی به حساب می‌آید تا سکوی پرتاب و جایی برای پیشرفت، می‌توان به جرات گفت بالای ۸۰% از بازیکنانی که به لیگ بلژیک رفتند پس از عملکردی ناموفق مجبور به بازگشت به لیگ ایران یا رفتن به لیگ سطح پایین تری شدند.

محمدرضا مهدوی که خودش سابقه بازی در لیگ بلژیک و شارلوا را دارد در جواب به این سوال که با توجه به سابقه حضور در لیگ بلژیک، این انتقال چقدر می‌تواند به پیشرفت بازیکن کمک کند گفت: شک نکنید که رفتن به بلژیک باعث پیشرفت هر بازیکنی می‌شود. من وقتی از بلژیک برگشتم و در لیگ ایران بازی کردم، واقعا در سطح و آمادگی بالایی بودم و توانستم تجربیاتی که از لیگ بلژیک کسب کرده بودم به لیگ ایران بیاورم و موفق باشیم. دیدیم که من چند قهرمانی نیز بعد از حضور در لیگ بلژیک در داخل ایران به دست آوردم. قطعا اگر حسین زاده بتواند خودش را به بهترین شکل با زندگی در بلژیک وفق دهد و سالم و حرفه‌ای کارش را دنبال کند می تواند موفق باشد و ماجراجویی جالبی را در پیش خواهد داشت.

وبگردی
ارسال نظر

پربازدیدترین اخبار
  • ۱۲ ساعت
  • ۲۴ ساعت
  • ۴۸ ساعت