کدخبر: 11967 تاریخ انتشار:

چرا امیر قلعه‌نویی گزینه سرمربیگری تیم ملی است؟

مدت‌هاست در فضای ورزش ایران استفاده از مربی ایرانی تبدیل به شعار شده و حالا با توجه به چنین رویکردی ممکن است کی‌روش به این سادگی‌ها سرمربی تیم ملی نشود. در چنین فضایی است که یک‌باره نام امیر قلعه‌نویی، سرمربی کنونی تیم گل‌گهر سیرجان هم مطرح می‌شود. این موضوعی است که یکی از نمایندگان مجلس هم به آن اشاره کرده است.

چرا امیر قلعه‌نویی گزینه سرمربیگری تیم ملی است؟

به گزارش 9 صبح، انتخاب مهدی تاج به‌عنوان رئیس جدید فدراسیون فوتبال نه‌تن‌ها مدیریت این فدراسیون بلکه سرنوشت تیم ملی را هم دستخوش تغییر و تحول کرده است. ماجرا دقیقا مربوط به سرمربی تیم ملی ایران در جام جهانی است. ایران این روز‌ها دراگان اسکوچیچ را به‌عنوان سرمربی بالای سر می‌بیند، ولی دراگان خیلی وقت است که از حضورش در تیم ملی ایران آن‌هم برای جام جهانی مطمئن نیست.پیش از این، فدراسیون وقت با سرپرستی میرشاد ماجدی از دراگان اسکوچیچ حمایت کرده بود، ولی حالا با خروج ماجدی از چرخه فدراسیون فوتبال، اسکوچیچ قطعا هراسان‌تر از هر زمان دیگری خواهد شد. اوج این هراسانی برگرفته از اظهارات مهدی تاج، رئیس جدید فدراسیون فوتبال است که یکی از وعده‌های انتخاباتی‌اش بازگرداندن کارلوس کی‌روش به فوتبال ایران برای نشستن او روی نیمکت تیم ملی در جام جهانی است. تاج گفته به‌طور جد به این موضوع فکر می‌کند.

البته که رئیس جدید می‌داند چاره‌ای به غیر از تغییرات ندارد. او با بازیکنان تیم ملی ائتلاف کرده و در ازای حمایت آن‌ها وعده آوردن کارلوس کی‌روش را داده است. برای رسیدن به کلیت این داستان باید به ماه‌ها قبل برگشت. جایی که سردار آزمون و یکی، دو بازیکن تیم ملی در حمایت از دراگان اسکوچیچ استوری منتشر کردند، ولی مهدی طارمی در کنار سایر کاپیتان‌های تیم ملی بیانیه‌ای برعکس منتشر کردند و خواستار برداشتن دراگان اسکوچیچ شدند. اگرچه فدراسیون فوتبال دراگان را ابقا کرد، ولی ورق با تأیید صلاحیت مهدی تاج برگشت. تاج که قصد ورود به انتخابات را داشت، با مخالفت چند نماینده مجلس روبه‌رو شد، ولی مهدی طارمی در کنار چندین نفر از بازیکنان تیم ملی با انتشار یک استوری حمایتی از مهدی تاج، خواستار این شدند تا نمایندگان مجلس در کار فدراسیون دخالت نکنند.همان زمان بود که مهدی تاج پاسخ لطف این بازیکنان را داد و وعده داد که در صورت رئیس‌شدن، کارلوس کی‌روش، سرمربی مورد علاقه کاپیتان‌های تیم ملی و البته مهدی طارمی را به ایران برگرداند. حالا مهدی تاج رئیس شده و زمان انجام وعده‌هاست. او گفته کی‌روش را می‌آورد و بازیکنان تیم ملی هم منتظر هستند تا سرمربی سابق، ایران را در جام جهانی هدایت کند. بازیکنان می‌گویند با توجه به گروه سختی که ایران در آن گیر افتاده فقط می‌توان دلخوش به دیسیپلین کارلوس کی‌روش بود تا اندک شانس ایران برای صعود از گروه سخت در جام جهانی زنده بماند.

این توافق دو‌طرفه، ولی بخشی از ماجراست. درست است که تعدادی از بازیکنان تیم ملی با مهدی تاج ائتلاف کرده‌اند و تاج هم گفته کی‌روش را برمی‌گرداند، ولی موضوع به این سادگی‌ها نیست. تاج برخلاف چیزی که نشان می‌دهد، مدیر مستقلی نیست و قاعدتا برای انتخاب سرمربی تیم ملی باید هرطور شده رضایت وزارت ورزش را هم جلب کند. بعید است وزارت ورزش هم با انتخاب مجدد کارلوس کی‌روش مشکلی داشته باشد، ولی ماجرا به همین دو نهاد هم ختم نمی‌شود.مدت‌هاست در فضای ورزش ایران استفاده از مربی ایرانی تبدیل به شعار شده و حالا با توجه به چنین رویکردی ممکن است کی‌روش به این سادگی‌ها سرمربی تیم ملی نشود. در چنین فضایی است که یک‌باره نام امیر قلعه‌نویی، سرمربی کنونی تیم گل‌گهر سیرجان هم مطرح می‌شود. این موضوعی است که یکی از نمایندگان مجلس هم به نقل از مهدی تاج به آن اشاره کرده و گفته است سه گزینه برای نشستن روی نیمکت تیم ملی ایران مدنظر است. رحیم زارع، نماینده مجلس، در خبری که مهر منتشر کرده گفته است: «چند روز پیش با تاج صحبت می‌کردم. او گفت سرمربی تیم ملی حتما باید تغییر کند و تیم ملی باید منسجم باشد. او دلایلی آورد که من هم قانع شدم. کی‌روش، برانکو و قلعه‌نویی مربیان مدنظر تاج هستند. اگر من امروز تصمیم‌گیرنده بودم، مربی ایرانی می‌گذاشتم، ولی هرچه فدراسیون تصمیم بگیرد، حمایت می‌کنیم و محکوم به حمایت هستیم به خاطر مردم».

کد‌هایی که در این زمینه داده شده بسیار روشن است؛ اول اینکه سرمربی کنونی تیم ملی فوتبال ایران قطعا باید عوض شود و دوم اینکه فشاری برای گماشتن سرمربی ایرانی برای حضور در جام جهانی هم حس می‌شود. پس با وجود وعده روشن مهدی تاج مبنی بر برگرداندن کارلوس کی‌روش به ایران، این موضوع چندان هم نهایی نیست. اگرچه نگاه به بازگشت کارلوس کی‌روش مثبت است، ولی روایت جدید که رأی به توجه به سرمربی ایرانی می‌دهد، ممکن است مسیر بازگشت کی‌روش به ایران را با دست‌انداز‌هایی روبه‌رو کند.

وبگردی
ارسال نظر

پربازدیدترین اخبار
  • ۱۲ ساعت
  • ۲۴ ساعت
  • ۴۸ ساعت