کدخبر: 11607 تاریخ انتشار:

این رسمش نیست آقای کی‌روش!

اگر کی‌روش هنوز خودش سرمربی تیم ملی ایران بود و یک مربی دیگر چنین ویدئو‌های پرمعنایی درباره تیم ملی ایران منتشر می‌کرد، به سادگی از کنار آن می‌گذشت؟ باورنکردنی است که کی‌روش خیلی سریع یک کنفرانس خبری تشکیل ندهد و به فرد مذکور با ادبیات خاص خودش نتازد!

این رسمش نیست آقای کی‌روش!

به گزارش 9 صبح، تیم ملی فوتبال ایران در شرایطی باید کارش را در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر از آخرین روز آبان استارت بزند که ابهامات به قوت خود باقی است؛ از یک سو وضعیت انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال ایران اسیر سه‌ضلعی شده و از سوی دیگر، هنوز بسیاری از بازیکنان کنونی تیم ملی منتظرند تا تکلیف نیمکت این تیم مشخص شود. این ابهام دوم را مسئولان کنونی فدراسیون فوتبال تا حدودی برطرف کرده و خبر داده‌اند دراگان اسکوچیچ نه‌تنها در جام جهانی بلکه در جام ملت‌های آسیا هم سرمربی تیم ملی ایران است.این به آن معناست که اگر میرشاد ماجدی، یکی از کاندیدا‌های کنونی ریاست فدراسیون فوتبال ایران رأی بیاورد، شاید دراگان سرمربی بماند. البته شایعات درباره این موضوع که میرشاد هم بدش نمی‌آید در صورت رسیدن به ریاست کار را به یک مربی طراز اول خارجی بسپارد، زیاد است. گفته شده یکی از عمده دلایلی که فدراسیون کنونی، با وجود مخالفت اعضای کمیته فنی، رأی به بقای دراگان داده‌اند، این است که هیئت‌رئیسه قانونی نیست و باید تا کامل‌شدن نفرات این اعضا، درباره سرنوشت دراگان منتظر ماند.

این‌ها در شرایطی است که میرشاد ماجدی، سرپرست کنونی، به‌عنوان رئیس انتخاب شود؛ وگرنه مهدی تاج، رقیب انتخاباتی میرشاد و عزیزالله محمدی، سومین کاندیدای پست ریاست فدراسیون فوتبال، تکلیف را مشخص کرده و گفته‌اند اگر به‌عنوان رئیس انتخاب شوند، کارلوس کی‌روش را به ایران برمی‌گردانند. واضح است که مهدی تاج از فرصت پیش‌آمده استفاده کرده تا نگاهی تبلیغاتی به این جریان داشته باشد. تاج با آگاهی از علاقه وافر تعدادی از بازیکنان تیم ملی به همکاری دوباره با کارلوس کی‌روش، چنین موضوعی را به صورت رسمی در تلویزیون بیان کرده تا دوباره شرایط را به‌ظاهر هم که شده در جمع ملی‌پوشان به سود خود کند. او که چندی پیش به‌شدت از سوی یکی، دو نماینده مجلس برای پاسخ‌گویی نسبت به پرونده ویلموتس تحت فشار قرار گرفته بود، عده‌ای از بازیکنان تیم ملی را همراه خود کرد تا از او حمایت کنند. مهدی طارمی و یکی، دو دوست نزدیک او در تیم ملی، با حمایت غیرمستقیم از مهدی تاج، نوشتند که بهتر است نمایندگان مجلس در امور فوتبالی دخالت نکنند.

حالا، تاج با توجه به علاقه همین بازیکنان به کی‌روش و البته پایگاه قابل قبولی که کارلوس همچنان در بین ایرانی‌ها دارد، وعده بازگشت او را داده است. «من آقای کی‌روش را تأیید می‌کنم و ایشان را قبول دارم. اگر (به‌عنوان رئیس فدراسیون) انتخاب بشوم، به آن (بازگشت کی‌روش) فکر می‌کنم. من با کی‌روش نتایج خوبی گرفتم و بهترین فدراسیون بعد از انقلاب در دوره ما بوده است. من می‌گویم کی‌روش مربی موفقی است که اگر انتخاب بشوم، قاعدتا به صورت جدی با تیمم روی این موضوع فکر می‌کنیم». در مورد نیت مهدی تاج درباره نام‌بردن از کارلوس کی‌روش که بیشتر یک جنبه تبلیغاتی دارد، شک و شبهه‌ای وجود ندارد؛ ولی موضوعی که ذهن مخاطب حرفه‌ای فوتبال را آزار می‌دهد، رفتار‌های کارلوس کی‌روش پرتغالی است.

واضح است که کی‌روش از لحاظ تجربه و فنی، مربی برتری در مقایسه با دراگان اسکوچیچ است. پایگاه جهانی این دو نفر و البته رزومه آن‌ها هم قابل قیاس با یکدیگر نیست. کفه ترازو در مقایسه این دو، بد به نفع کارلوس کی‌روش سنگینی می‌کند. مشخص است که اگر مسئول یا مسئولان تیم ملی هم عذر دراگان را بخواهند، با توجه به شناختی که کی‌روش از ایران و فوتبال ملی دارد، گزینه مناسبی است؛ ولی با وجود چنین موضوعی نشان‌دادن چراغ سبز‌های مکرر از سوی این مرد پرتغالی به فوتبال ایران تا حدودی غیرحرفه‌ای است.

همین یکی، دو روز گذشته، درست بعد از اظهارنظرات مهدی تاج درباره بازگرداندن کی‌روش به فوتبال ایران، سرمربی پرتغالی و سابق تیم ملی با انتشار پستی در صفحه اینستاگرامش به این مورد واکنش نشان داد. او فیلمی از رختکن تیم ملی ایران در بازی دوستانه برابر ازبکستان را منتشر کرد و نوشت: «همه چیز از زمانی شروع می‌شود که ما فوتبال خوبی بازی کنیم». البته انتخاب چنین کلیپی و بازی با ازبکستان که شهریورماه برگزار شده، با تغییرات احتمالی در فدراسیون فوتبال که آن هم مربوط به شهریورماه است، اقدامی کاملا هوشمندانه و آگاهانه از سوی کارلوس کی‌روش است؛ ولی آیا چنین موضوعی با اصول حرفه‌ای که کی‌روش خود را پیشرو در این زمینه می‌داند، همخوانی دارد؟

به عبارتی، اگر کی‌روش هنوز خودش سرمربی تیم ملی ایران بود و یک مربی دیگر چنین ویدئو‌های پرمعنایی درباره تیم ملی ایران منتشر می‌کرد، به سادگی از کنار آن می‌گذشت؟ باورنکردنی است که کی‌روش خیلی سریع یک کنفرانس خبری تشکیل ندهد و به فرد مذکور با ادبیات خاص خودش نتازد!

البته این اولین بار نیست که در عصر دراگان اسکوچیچ، کارلوس کی‌روش برای بازگشت به فوتبال ایران چراغ سبز نشان می‌دهد؛ پیش‌تر و زمانی که عنوان شد قرار است فدراسیون فوتبال کنونی به همکاری خود با دراگان پایان دهد نیز کی‌روش ویدئویی از برتری ایران برابر مراکش در جام جهانی منتشر کرد تا به نوعی علاوه بر یادآوری آن برد شیرین، آمادگی‌اش برای بازگشت را اعلام کند.

با‌این‌حال، ائتلاف مهدی تاج و کارلوس کی روش هم از آن دست اتفاقاتی است که باورش سخت است. این دو که پیش‌تر هم سابقه همکاری داشته‌اند، روز‌های چندان خوشی را کنار هم سپری نکردند! اتفاقا کی‌روش که حالا بعد از صحبت‌های مهدی تاج برای بازگرداندن او به ایران چراغ سبز نشان داده، یکی از منتقدان جدی رئیس سابق بود. او بار‌ها به مهدی تاج تاخت و او را مدیری ناکارآمد معرفی کرد. کی‌روش حتی چندین بار مهدی تاج را فردی دروغگو معرفی کرد که وعده داده بود پاداش‌های فوتبال ایران در فیفا را خرج تیم ملی کند و چنین نکرده است. واضح است که حالا هر دو طرف با برنامه‌ای خاص پا به این ائتلاف گذاشته‌اند. شاید نتوان از تاج که این روز‌ها به هر دری برای بازگشت به ویرانه‌ای که به جا گذاشته، می‌زند، خرده گرفت؛ ولی قطعا می‌شود از کارلوس کی‌روش به‌عنوان یک سرمربی فوق‌حرفه‌ای که مدام کلمه «احترام» در حرف‌هایش تکرار می‌شود، انتقاد کرد و گفت که این رسمش نیست.

کی‌روش فراموش کرده که همین مهدی تاج برخلاف ادعای این روزهایش که می‌گوید اجازه دخالت در امور فدراسیون را به کسی نمی‌دهد، با دستور از نهادی بالاتر به همکاری با او پایان داده است؟ این مربی که بدش نمی‌آید سومین صعودش به جام جهانی با ایران را تجربه کند، فراموش کرده که تاج همان مدیری است که طبق گفته‌های خودش کاری کرد تا برود و از فوتبال ایران شکایت کند؟ این بازی، یک بازی خطرناک و غیرحرفه‌ای است. کسی از تاج توقع ندارد، اما از کی‌روش انتظار می‌رود درباره تیمی که فعلا سرمربی دارد، حتی اگر سرمربی‌اش از لحاظ اسم و رسم کوچک باشد، با احترام بیشتری رفتار کند.

وبگردی
ارسال نظر

پربازدیدترین اخبار
  • ۱۲ ساعت
  • ۲۴ ساعت
  • ۴۸ ساعت