کدخبر: 5915 تاریخ انتشار:

آمریکا و تروئیکای اروپا:

برای سناریوهای دیگر در قبال مسئله هسته‌ای ایران آماده‌ایم

وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای به محورهای برجامی دیدار و رایزنی وزیر امور خارجه این کشور با وزرای امور خارجه کشورهای اروپایی عضو توافق هسته‌ای اشاره کرد.

به گزارش 9 صبح، وبگاه وزارت امور خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه این کشور که به تازگی به بروکسل سفر کرده است، با وزرای امور خارجه فرانسه، آلمان و انگلیس، سه کشور اروپایی عضو توافق هسته‌ای دیدار کرده و در بخشی از رایزنی‌هایشان به موضوع برنامه هسته‌ای ایران و توافق هسته‌ای[برجام] پرداختند.

 در این بیانیه آمده است: وزیر امور خارجه بلینکن با همتایان خود در تروئیکای اروپا (آلمان، فرانسه و انگلیس) دیدار کرد تا درباره تصمیم مشترکمان مبنی بر اطمینان‌یابی از این که ایران هیچ گاه به یک سلاح هسته‌ای دست پیدا نکند، گفت‌وگو  کنند. آن‌ها توافق داشتند، راهکاری دیپلماتیک که موجب بازگشتی دوجانبه به اجرایی کردن کامل برجام شود، بهترین نتیجه است اما همچنین مطرح کردند که ما در صورت لزوم، آماده سناریوهای دیگر نیز هستیم.

دیدار و رایزنی بلینکن با وزرای امور خارجه کشورهای اروپایی عضو برجام در پی این انجام شده است که مذاکرات وین در راستای احیای توافق هسته‌ای، توافقی که ایران در ازای لغو تحریم‌های آن برنامه هسته‌ای‌اش محدودتر می‌کرد، در پی برخی تحولات اخیر در مناسبات سیاسی بین‌المللی با روسیه به اوکراین، اعمال تحریم‌های متعدد واشنگتن علیه روسیه و کشمکش‌های تهران-واشنگتن بر سر برخی مسائل باقی مانده در مذاکرات، اخیرا تا اطلاع ثانوی متوقف شد.

 

وبگردی
ارسال نظر

پربازدیدترین اخبار