کدخبر: 31576 تاریخ انتشار:

اردوغان رئیس جمهور ترکیه شد!

یکی از رهبران حزب دموکراتیک خلق ترکیه به شبکه «المیادین» خبر داد که «سنان اوغان» فردا حمایتش را از «رجب طیب اردوغان» در دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری اعلام خواهد کرد.

اردوغان رئیس جمهور ترکیه شد!

به گزارش ۹ صبح؛ یکی از رهبران حزب دموکراتیک خلق ترکیه به شبکه «المیادین» فاش کرد که «سنان اوغان»، نامزد بازنده انتخابات فردا (دوشنبه، ۲۲می) حمایت خود را از «رجب طیب اردوغان» در دور دوم انتخابات اعلام خواهد کرد.

به گفته رسانه‌های ترکیه‌ای، اوغان از ابتدای رقابت‌ها انتظار داشته که انتخابات ترکیه به دور دوم برود و این اتفاق پس از شکست اردوغان، رئیس جمهور فعلی ترکیه و نامزد ائتلاف ملت و ناکامی «کمال قلیچداراوغلو» نماینده ائتلاف معارضان در کسب ۵۰% به اضافه یک درصد آرا اتفاق افتاد.

برخی رسانه‌ها مدعی آن هستند نتایج مذاکراتی که انتظار می‌رود اوغان با اردوغان و قلیچداراوغلو برای اختصاص آراء ائتلاف «آتا» انجام دهد، نقش اساسی را در رقم زدن نتایج دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری خواهد داشت.

در مقابل، نتایج نظرسنجی منتشرشده توسط موسسه «Optimar» نشان می‌دهد که ۲۵ درصد از طرفداران «سنان اوغان» به «رجب طیب اردوغان» و ۲۵ درصد دیگر به «کمال قلیچداراوغلو» رای خواهند داد؛ روندی که در نهایت، به سود اردوغان تمام خواهد شد.

در نظرسنجی انجام شده توسط این موسسه، حدود ۲۷.۹ درصد گفته‌اند که تصمیم خود را برای حمایت از کاندیداها در دور دوم انتخابات نگرفته‌اند، ۱۸.۶ درصد گفته‌اند که در دور دوم پای صندوق های رای نخواهند رفت و ۳.۶ درصد از اظهار نظر درباره این موضع خودداری کرده‌اند.

پایگاه خبری انگلیسی‌زبان «میدل‌ایست‌آی» روز دوشنبه (۱۵ می) در گزارشی با ارائه تحلیلی مقایسه‌ای از میزان آراء کسب‌شده توسط اردوغان در این انتخابات با دوره قبلی در سال ۲۰۱۸، نوشت که او برای دور دوم در وضعیت خوبی قرار دارد. براساس هفت نظرسنجی انجام‌شده توسط حزب عدالت و توسعه در ماه گذشته، نتایج نشان داده که اردوغان با اختلاف دو تا سه درصدی نسبت به رقیبش برتری دارد. 

کمیسیون عالی انتخابات ترکیه شب گذشته (جمعه، ۱۹می) نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری را که در تاریخ ۱۴می در این کشور برگزار شد، اعلام کرد. «رجب طیب اردوغان»، کاندید ائتلاف «مردم»، و رئیس‌جمهور کنونی ترکیه، ۴۹.۵۲ درصد، «کمال قلیچداراوغلو» کاندید ائتلاف «ملت»، ۴۴.۸۸ درصد و سنان اوغان نامزد ائتلاف «آتا» هم، ۵.۱۷ آرا را در دور اول انتخابات از آن خود کرده‌اند. دور دوم رقابت‌های انتخاباتی بین اردوغان و قلیچداراوغلو ۲۸می برگزار خواهد شد.

منبع فارس
وبگردی
کدخبر: 31576 تاریخ انتشار:
ارسال نظر

پربازدیدترین اخبار
  • ۱۲ ساعت
  • ۲۴ ساعت
  • ۴۸ ساعت