کدخبر: 9966 تاریخ انتشار:

طرح جوانی جمعیت خودرو چیست؟

طرح فروش خودرو به مادران دارای دو فرزند از ۲۵ تیرماه آغاز شده و امروز آخرین مهلت ثبت‌نام خودرو است. طرح جوانی جمعیت خودرو چیست و چه خودرو‌هایی در این طرح واگذار می‌شود؟

به گزارش 9 صبح؛ سال گذشته بود که قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در مجلس تصویب شد. قانونی که امتیازاتی را برای خانوار‌های دارای فرزند در نظر می‌گرفت.

پیرو این قانون، ایران خودرو و پس از آن سایپا اعلام کردند به مادران دارای دو فرزند و بیشتر خودروی بدون قرعه‌کشی می‌دهند. البته مشروط به اینکه فرزند دوم بعد از تاریخ ۱۹ آبان ۱۴۰۰ به دنیا آمده باشد.

حالا دومین مرحله تخصیص خودرو بر اساس طرح جوانی جمعیت در حال اجراست. در این طرح، مادران باید وارد سامانه یکپارچه تخصیص خودرو شوند و ثبت‌نام کنند.

پیش از این اعلام شده بود که مادران دارای دو فرزند بر اساس این طرح بدون قرعه‌کشی خودرو می‌گیرند و این افراد سهمیه جداگانه دارند. اما در طرح جدید اگر تعداد متقاضیان بیشتر از ظرفیت ثبت‌نام باشد، قرعه‌کشی انجام می‌شود، اما اگر تعداد متقاضیان کمتر باشد باشد، تخصیص خودرو بدون قرعه‌کشی است.

کدام خودرو‌ها به مادران واگذار می‌شود؟

در این طرح قرار است ۸ مدل خودرو پیش‌فروش شود. موعد تحویل این خودرو‌ها ۱۲ ماهه است و اختلاف برخی از این خودرو‌ها در بازار با کارخانه به ۲۰۰ میلیون تومان هم می‌رسد. 

خودرو‌هایی که در طرح جوانی جمعیت خودرو تخصیص داده می‌شود عبارتند از پژو ۲۰۶ هاچ‌بک سقف شیشه‌ای، پژو آی ۲۰۷ دستی سقف شیشه‌ای، پژو ۲۰۷ i اتوماتیک ۶ سرعته، پژو پارس سال سفارشی (ELX)، سورن پلاس، دناپلاس توربو شارژ اتوماتیک و دناپلاس توربو شارژ دستی.

نکته قابل توجه اختلاف زیاد قیمت کارخانه و بازار این خودروهاست. آن هم در شرایطی که خودروسازان مدعی زیان ۸۰ تا ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی هستند. به عبارتی می‌توان گفت ایران خودرو در طرح جدید خود حدود ۲۰۰ میلیون تومان کمک بلاعوض به مادران دارای فرزند می‌کند. کمک بلاعوضی که نصیب دیگران نمی‌شود.

منبع: تجارت نیوز

وبگردی
ارسال نظر

پربازدیدترین اخبار