کدخبر: 9868 تاریخ انتشار:

بی خبری ۲۵ روزه از هزینه وام مسکن

آخرین اطلاع از وضعیت قیمت اوراق تسه در بازار به روز ۳۱ خرداد ماه برمی گردد. در این روز نرخ سود واقعی وام مسکن به ۲۶ درصد رسید و با این نرخ بازار خاتمه پیدا کرد. این در حالی است که ۲۵ روز است از تغییر قیمت ها و معاملات در این بازار اطلاعی در دست نیست.

به گزارش 9 صبح؛ قیمت اوراق تسهیلات بانک مسکن در سکوت یک ماهه رفته است. بانک مسکن به منظور اعطای وام مسکن به متقاضیان بازار خرید و فروش اوراق تسه را راه اندازی کرده است.

در این بازار مشتریان می توانند اوراق از بانک مسکن خریداری کرده و با تکیه بر اوراق خریداری شده از سوی بانک مسکن وام جهت خرید خانه دریافت کنند.

این اوراق یک قیمت دارد و یک اعتبار. قیمت آن به صورت روزانه در بازار با توجه به خرید و فروش اوراق و تغیرات عرضه و تقاضا تعیین می شود و اعتبارد آن برابر با ۵۰۰ هزار تومان است. مشتریان نیز با توجه به تعداد واعتبار اوراق خریداری شده از بانک مسکن وام اخذ می کنند.

سقف این رقم برای مجرد ها برابر با ۲۴۰ میلیون تومان و برای متاهلین معادل با ۴۸۰ میلیون تومان تعیین شده است.

قیمت به روز نشده اوراق تسه در ۲۵ روز اخیر

پایگاه خبری بانک مسکن به صورت روزانه اطلاع دقیقی را از وضعیت تعداد معاملات و قیمت اوراق تسه تا روز ۳۱ خرداد منتشر می کرد. در این روز قیمت اوراق در یک روند صعودی به ۱۲۷ هزار تومان رسیده و نرخ سود واقعی را ترقی داده بود.

افزایش قیمت وام مسکن در این بازار به نوعی علامتی از رشد هزینه اخذ وام در این بازار است.

ثبت ۱۲۷ هزار تومانی قیمت مسکن در روز آخر خرداد ماه بطور متوسط این هزینه را برای مجردین در صورت تهیه اوراق برای اخذ سقف وام، به ۷۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسانید.

این در حالی است که این قیمت برای متاهلین برابر با ۱۲۲ میلیون و ۳۶۰ هزار تومان ثبت شده بود.

در نهایت با توجه به آن که هزینه ای در ابتدا برای دریافت وام پرداخت می شود نرخ سود وام به ۲۶ درصد ارتقا پیدا کرده بود.

از روز اول تیر ماه تاکنون اما در سایت بانک مسکن دیگر رقمی از وضعیت معاملات به ثبت نرسید.

این در حالی بود که رصد معاملات فرابورس نشان می داد هزینه برخی سررسید های اوراق در برخی روزها به کانال ۱۴۰ هزار تومان نیز رسیده است.

از آنجا که رصد وضعیت معاملات این بازار از جهت بررسی بازار مسکن می تواند حائز اهمیت باشد خوب است بانک مسکن مشکل پیش آمده در این بازار را مرتفع ساخته و این بخش را به حالت قبل خود بازگشت دهد.

وبگردی
ارسال نظر

پربازدیدترین اخبار