کدخبر: 9266 تاریخ انتشار:

واریز یارانه نقدی 1.5 میلیونی برای این افراد | زمان واریز یارانه نقدی تیر ماه مشخص شد

یک کارشناس اقتصادی درخصوص چالش‌های ۴ گانه در مسیر تداوم اجرای مردمی‌سازی یارانه‌ها توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش 9 صبح؛ امین دلیری کارشناس اقتصادی و مدرس دانشگاه در یادداشتی نوشت: دولت سیزدهم با پذیرفتن تمام خطرات اجرایی طرح عادلانه کردن یارانه ها ، در واقع وارد مرحله بسیار خطرناکی شده است . اگر دراجرای طرح به درستی عمل نکند ، چه بسا هزینه اجرای آن برای کشور به مراتب بیش از فایده آن خواهد بود .  لذا دقت به زوایای آشکار و پنهان که در حین اجرا پدیدار شده و در آینده نیز بیشتر آشکارخواهد گردید ، باید در معرض ارزیابی های لحظه ای قرار گرفته و دور از تعصب برنامه ریزان و مجریان طرح قرار گیرد . وگرنه عرض و آبروی دولتی که قصد خدمت به مردم را دارد ، به خطر افتاده و هزینه های اجتماعی و اقتصادی و سیاسی آن غیر قابل جبران خواهد بود . با این دیدگاه می خواهیم از شدت بحران زایی طرحی که می تواند هم کشور و هم دولت را دچار مشکل نماید ، بکاهیم و نکات مهمی را یاد آور شویم.

1. پرداخت یارانه نقدی به علت انبساطی شدن اعتبارات ریالی ، بلا اسثناء اثر تورمی برای جامعه دارد . در این مسیر معیشت طبقه فقیر و متوسط یارانه بگیر  پس از مدتی با افزایش نرخ تورم ، رشد نقدینگی و کاهش مجدد ارزش پول ، با آسیب بیشتری مواجه خواهد شد. این یافته های اثبات شده اقتصاد دانان ازهر مکتب اقتصادی وباهر گرایش عقیدتی و سیاسی است . تجربه تلخ پرداخت یارانه نقدی در دولت های مهرورزی وتدبیر و امید ، نمونه بارز این راه نا موفق پیموده شده است.

2. همانطور که در قانون بودجه سال 1401   تأکید شده ، در صورت حذف ارز ترجیحی از واردات کالاهای اساسی و ضروری ، دولت پرداخت یارانه را باید  به صورت کالا برگ الکترونیکی پرداخت نموده و در ضمن قیمت کالاهای اساسی نباید ازقیمت آنها در شهریور 1400 بیشتر باشد . به این ترتیب مجوز قانونی برای پرداخت یارانه نقدی وجود ندارد .

3. کالابرگ الکترونیکی صرفاً باید توزیع عادلانه کالا های اساسی که توزیع آن در فروشگاه های زنجیره ای ، تعاونی های مصرف کارکنان و کارگران و تعاونی های مصرف محلی و اصنافی که در به توزیع این کالاها با توجه به مجهز شدن به سیستم هوشمند راغب باشند ، سپرده شود . درصورت کمک بیشتر به اقشار با درآمدهای پایین قرار دارند مانند دهک های 1 الی 3 جامعه فقیر بدون پرداخت وجه نقدی ، نسبت به دریافت اقلام کالاهای اساسی مورد نیاز خود به کالا برگ الکترونیکی اقدام نموده و مابقی دهک های 4 الی 10 جامعه هدف ، صرفاً باکالا برگ الکترونیکی کالاهای اساسی موردنیاز خود را به قیمت قبل از شهریورسال 1400 ابتیاع کنند.

تحلیل عملکرد طرح پرداخت یارانه ها واثر حذف ارز ترجیحی بر تورم

با ارزیابی طرح پرداخت یارانه ها با حذف ارز ترجیحی از واردات کالاهای اساسی تا پایان سه ماهه اول سال جاری ، به رغم موفقیت دولت سیزدهم  در سایر بخش های خدمت به مردم و به ویژه دغدغه و تلاشهای شبانه روزی رییس جمهور محترم در کاهش آلام و سختی های معیشتی اقشار آسیب پذیر جامعه  ، متآسفانه به علت  پیچیدگی مسایل و متغیر های اقتصادی و رابطه زنجیره ای متغییر کلان اقتصادی با یکدیگر و وجود  موانع عوامل اقتصادی و غیر اقتصادی دراجرای طرح پرداخت یارانه ها به ویژه به صورت نقدی ، آثار مثبتی برای جامعه هدف نداشته است . برخی از مسؤلان ارشد اقتصادی دولت از آثار مثبت بلند مدت  طرح در آینده وعده داده اند . ازدیدگاه اساتید مکاتب اقتصادی کلاسیک ها و نئو کاسیک ها ویژه به قول " آدام اسمیت " پدر علم اقتصاد که گفته است ،" بلند مدت هنوز نیامده و اثر کوتاه مدت برای جامعه مهم است " . یا " میلتون فریدمن "ازعلمای مشهور مکتب نئو کلاسیک ها وپدرمکتب پولی با توجه به نظریه مقداری پول معتقد است " تورم همیشه و درهمه جا یک پدیده پولی است " . و با توجه به نظریه جدید مقداری پول به عنوان نظریه جدید نظریه مقداری پول تحت عنوان نظریه" سطح قیمت ها و درآمد اسمی " مطرح است .  آقای فرید من معتقد است : " افزایش عرضه پول  ابتدا ،  تقاضا برای تراز حقیقی پول ثابت می ماند و نرخ بازدهی آن از سایر دارایی  ها کمتر است . برای همین افراد برای برای نگهداشتن ارزش پول خود، به خرید سایر دارایی ها روی می‌آورند ".

یادآوری نکات  علمی اقتصادی فوق الذکر از قول اقتصاددانان مطرح جهان که اندشیه های آنان درمکتب کلاسیک ها و نیو کلاسیک ها خریدار دارد ، به لحاظ نزدیک بودن برخی ازاقدامات اصلاحی و  قرینه سازی اندیشه مسؤلان ارشد اقتصادی در دولت سیزدهم  درجراحی اقتصادی با تفکر یاد شده  در شرایط فعلی است . تفکر آزادسازی قیمت ها ، حذف ارزترجیحی از واردات کالاهای اساسی ، پرداخت یارانه نقدی ، افزایش تعرفه های کالاهای وارداتی ، افزایش قیمت کالاها وخدمات دولتی ، ریشه در اندیشه نیو لیبرالی اقتصادی و منبعث از تفکر مکتب اقتصادی کلاسیک ها و نیوکلایسک ها دارد .  با توجه به اینکه به علت شرایط ویژه کشور ما که هیچ شباهتی با کشورهایی که دارای اقتصاد آزاد بدون محدودیت های عوامل ایذایی خارجی دارند ، تفاوت زیادی دارد . سیاستمداران و مسؤلان اقتصادی بدون در نظر گرفتن شریط تحریمی کشور باید عوامل ایذایی تحریم را در مدل برنامه های اصلاحی به عنوان عوامل اخلالکر وارد کنند و با توجه به وجود شرایط اقتصادی ، اجتماعی و سیاسی  خاص ،  پیش زمینه ها ، و بستر سازی تحولات اقتصادی را ازقبل فراهم نمایند که شرط موفقیت اصلاحات اقتصادی است  . ایجاد رقابت کامل ، تبادل آزادانه شفاف اطلاعات کالا یی ، شکستن هرگونه انحصارات اقتصدی ، ازبین بردن زمینه های فساد زا  و مبارزه باازهرگونه فساد و زدوبند اداری ، سوق دادن امکانات و منابع برای رونق تولید وهمه مردم بدون تبعیض و ایجاد زمینه و انگیزه جذب سرمایه گذاری صاحبان سرمایه به تولید و افزایش رشد اقتصادی از ناحیه تولیدات صنعتی و کشاوورزی ، سوق دادن نقدینگی و اعتبارات و یارانه ها به بخش تولید ، ازجمله ایجاد فضایی برای تحول اقتصادی است.

وبگردی
ارسال نظر

پربازدیدترین اخبار