کدخبر: 9265 تاریخ انتشار:

دلارهای صادراتی کجاست؟

درآمدهای ناشی از صادرات نفتی ایران در سال گذشته ۸۴درصد و صادرات غیرنفتی ۴۱درصد رشد کرده و سؤال اینجاست که این دلارها کجاست؟

به گزارش 9 صبح؛ درآمدهای ناشی از صادرات نفتی ایران در سال گذشته ۸۴ درصد و صادرات غیرنفتی ۴۱ درصد رشد کرده و سؤال اینجاست که این دلارها کجاست؟ بانک مرکزی اما فاش کرده که خالص حساب سرمایه در سال گذشته با رشدی ۹۲.۸درصدی مواجه شده و به رقم منفی ۱۲میلیارد و ۱۸۲میلیون دلار رسیده است.

این آمارها نشان می‌دهد از مجموع ۷۹میلیارد و ۳۷۳میلیون دلار صادرات کالای شامل نفتی و غیرنفتی در سال گذشته دست‌کم بیش از ۱۲میلیارد دلار آن در دسترس دولت نبوده است.

براساس تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی، خالص حساب سرمایه کشور از منفی ۶میلیارد و ۳۱۸میلیون ریال در سال۹۹ بر اساس گزارش رسمی بانک مرکزی با رشدی ۹۲.۸درصدی به رقم منفی ۱۲میلیارد و ۱۸۲میلیون ریال در پایان سال گذشته رسیده که این بالاترین میزان از سال۱۳۹۶ تاکنون است.

 

چنین روندی نشان می‌دهد که دست‌کم بخشی از دلارهای ناشی از صادرات نفت و غیرنفتی ایران یا به داخل کشور وارد نمی‌شود و در بانک‌های دیگر کشورها انباشت شده که به‌گفته پیمان قربانی، معاون اقتصادی بانک مرکزی جزو طلب‌های ایران به‌حساب می‌آید یا اینکه بخشی از این مبلغ در قالب خروج سرمایه از کشور به دیگر کشورها رفته است.

به گزارش همشهری، بانک مرکزی می‌گوید صادرات نفتی ایران شامل ارزش نفت خام، فرآورده‌های نفتی، گاز طبیعی، میعانات و مایعات گازی که توسط شرکت‌های زیرمجموعه وزارت نفت انجام شده در سال۱۴۰۰ به رقم ۳۸میلیارد و ۷۲۳میلیون دلار رسیده که نسبت به سال۹۹ رشدی ۸۴درصدی را نشان می‌دهد. ‌

وبگردی
ارسال نظر

پربازدیدترین اخبار