کدخبر: 7875 تاریخ انتشار:

وعده جدید دولت به بازنشستگان

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه افزایش ۵۷.۴ درصدی حداقل حقوق بازنشستگان از خرداد اعمال می‌شود، گفت: معوقه دو ماه اول سال هم در دو ماه آینده پرداخت می‌شود.

به گزارش 9 صبح،حجت‌الله عبدالملکی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی امروز در برنامه میز اقتصادی شبکه یک که به صورت زنده پخش شد اعلام کرد: مصوبه هیأت وزیران در مورد افزایش حقوق و مستمری بازنشستگان، بازماندگان و از کارافتادگان صادر شده.

وی گفت: دلیل تأخیر دولت در مورد این مصوبه این بود که دولت درگیر طرح مردمی‌سازی یارانه‌ها بود، اما بالاخره تصمیم خوبی در این زمینه برای بازنشستگان گرفه شد.

به گفته عبدالملکی، امسال افزایش حقوق بازنشستگان براساس قانون مطابق افزایش حداقل حقوق کارگران که با رشد ۵۷.۴ درصد اتفاق افتاد انجام می‌شود و این امر به نفع رفاه اقشار کم‌درآمد است.

وزیر کار همچنین گفت: مصوبه افزایش مستمری بازنشستگان و بازماندگان تأمین اجتماعی مطابق مواد ۹۶ و ۱۱۱ قانون تأمین اجتماعی است که هر سال به تصویب هیأت وزیران می‌رسد، به گونه‌ای که حداقل مستمری بازنشستگان نباید از حداقل حقوق کارگران مصوب در شورای عالی کار کمتر باشد.

وی ادامه داد: همانگونه که حداقل حقوق کارگران امسال نسبت به سال قبل ۵۷.۴ درصد رشد کرد، همین‌طور حداقل مستمری بازنشستگان نسبت به سال قبل با این رشد به رقم ۵ میلیون و ۵۸۰ هزار تومان می‌رسد. در مورد از کار افتادگان جزئی به نسبت‌های از کارافتادگی مانند ۵، ۱۰ یا ۵۰ درصد هرکدام به همان نسبت از این رقم افزایش حقوق منتفع می‌شوند.

وی اظهار داشت: در قانون بودجه ۱۴۰۱ در مورد مستمری بازنشستگان صندوق‌های بازنشستگی، رشد ۱۰ درصدی اعمال شده است که براساس هماهنگی پرداخت بازنشستگان در صندوق‌ها برای مستمری‌بگیران غیر حداقل مستمری، افزایش ۱۰ درصدی اعمال می‌شود، اما آنهایی که حقوقشان کمتر است، بیش از حداقل مستمری و تا سقف ۱۰ میلیون تومان مبلغ ۶۵۰ هزار تومان هم اضافه دریافت خواهند کرد.

عبدالملکی این را هم گفت: بازنشسته‌ای که سال گذشته ۳.۷ میلیون تومان دریافت می‌کرد، امسال ۶ میلیون تومان دریافت خواهد کرد که از افزایش ۲.۳ میلیون تومان برخوردار خواهد شد و قرار است این افزایش حقوق بازنشستگان از خردادماه اجرایی شود و برای دو ماه اول سال هم در دو ماه آینده جبران شود. کسی که پارسال ۹ میلیون تومان می‌گرفته، امسال ۱.۷ میلیون اضافه می‌شود و به ۱۰.۷ میلیون تومان می‌رسد و کسی که پارسال ۱۱ میلیون دریافت می‌کرده، امسال ۱.۶ میلیون اضافه می‌شود و دریافتی‌اش به ۱۲.۶ میلیون تومان می‌رسد؛ یعنی در دهک‌های بالاتر که حقوق بیشتری می‌گیرند، میزان رشد کمتر است و کسی که پارسال ۲۰ میلیون تومان حقوق بازنشستگی می‌گرفته، امسال ۲ میلیون تومان معادل ۱۰ درصد اضافه می‌شود یعنی ۲۲ میلیون خواهد گرفت، اما کسی که حداقل مستمری را می‌گرفته، رشد او حدود ۶۰ درصد خواهد شد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مورد اینکه برای دو ماه گذشته از سال چه می‌شود، گفت: مصوبه هیأت وزیران برای افزایش حقوق بازنشستگان این است که از اول فروردین امسال باید اجرا شود و احکام جدید برای حقوق بازنشستگان باید صادر شود. از خردادماه حقوق جدید با افزایش اعمال خواهد شد و برای دو ماه فروردین و اردیبهشت را در دو ماه آینده جبران خواهیم کرد.

وزیر کار همچنین ادامه داد: مصوبه هیأت وزیران برای حقوق بازنشستگان دو وجه دارد؛ یعنی اینکه درصد افزایش برای عمده بازنشستگان که حداقل‌بگیر هستند، با رشد ۵۷.۴ درصد نسبت به سال قبل همراه خواهد شد، در حالی که این رقم در سال گذشته ۳۹ درصد بوده، سال ۹۹، ۲۶ درصد، سال ۹۸، رشد ۳۶.۵ درصد، سال ۹۷ رشد ۱۹.۵ درصد روی داده است. وجه دیگر این است که برای عادلانه کردن، کسانی که حداقل مستمری را دریافت می‌کنند، افزایش بیشتری اعمال می‌شود؛ مثلاً برای بازنشسته‌ای که حقوقش در سال ۹۹ رقم ۳.۷ میلیون بود، در سال ۱۴۰۰ با ۱.۲ میلیون افزایش همراه شد، اما امسال کسی که حقوق سال گذشته بازنشستگی ۳.۷ میلیون بوده، با ۲.۳ میلیون اضافه همراه می‌شود. در بالاترین سطح هم کسی که سال ۹۹ رقم ۲۰ میلیون تومان بازنشستگی می‌گرفته، در سال گذشته با ۵.۵ میلیون تومان افزایش همراه شد، اما کسی که سال گذشته ۲۰ میلیون بازنشستگی می‌گرفته است، امسال فقط با ۱۰ درصد افزایش یعنی ۲ میلیون تومان اضافه می‌گیرد و به ۲۲ میلیون تومان می‌رسد، بنابراین با اعمال پله‌کانی معکوس تلاش شد عدالت رعایت شود و افزایش حقوق بازنشستگان متناسب شود.

عبدالملکی همچنین ادامه داد: برای مستمری‌بگیران سایر سطوح که بالاتر از حداقل مستمری هستند، دولت علاوه بر افزایش ۱۰ درصدی، امسال ۶۵۰ هزار تومان هم اضافه درنظر گرفته است؛ یعنی حداقل‌بگیران با رشد ۵۷.۴ درصد همراه می‌شود. البته سایر امور رفاهی مانند حق عائله‌مندی نیز در آن لحاظ می‌شود؛ یعنی دریافتی یک خانوار با دو فرزند از رقم ۵.۵۸۰ میلیون تومان کمتر نخواهد شد.

به گزارش فارس، وی اظهار داشت: مستمری بازنشستگانی که بالاتر از حداقل باشند عدد ۱۰ درصد افزایش می‌یابد، اما به طور معمول مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی از سایر مستمری‌بگیران مانند صندوق‌های بازنشستگی کشوری کمتر است، لذا دولت علاوه بر ۱۰ درصد افزایش مبلغ ۶۵۰ هزار تومان هم بالاتر از آن مصوب کرده است و این رقم تا سقف ۱۰ میلیون تومان رعایت می‌شود و کسی که مستمری بازنشستگی بالای ۱۰ میلیون تومان می‌گیرد، فقط ۱۰ درصد افزایش اعمال می‌شود.

عبدالملکی گفت: برای سایر سطوح، کسی که مستمری‌اش ۹ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان باشد ۱۵۰ هزار تومان به آن اضافه می‌شود تا به ۱۰ میلیون تومان برسد.

وزیر کار همچنین در مورد بسته حمایتی دولت برای کارفرمایان گفت: بسته خوبی تهیه شده و در کمیسیون دولت بحث شده است. کارفرمایانی که تعدیل نیرو داشته‌اند نادر هستند و کسانی که نیروی جدید به کار بگیرند از تخفیف مالیات و جرائم مالیاتی و تسهیلات قرض‌الحسنه و تسهیلات با سود کم برخوردار می‌شوند. بسته حمایتی در حال تغییرات مثبت است اما هنوز تصویب نشده. بانک مرکزی یا سازمان مالیاتی هرکدام تخفیفاتی یا تسهیلات برای این بسته پیشنهاد می‌دهند. به محض اینکه بسته در دولت تصویب شد، اعلام می‌شود.

وزیر کار در مورد سامانه ثبت شکایت کارگران گفت: بر روی وب‌سایت وزارت کار این سامانه قرار داده شده است و امسال علاوه بر آنکه میزان شکایت کارفرمایان کم شده است تعدیل و اخراج نیرو هم نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد کمتر شده است.

وبگردی
ارسال نظر

پربازدیدترین اخبار