کدخبر: 7776 تاریخ انتشار:

بحران کمبود شکر در راه است؟

عضو هیات مدیره انجمن تامین‌کنندگان غلات ایران گفت: درحال‌حاضر ۱۰۰ هزار تن شکر، وارد شده از سوی بخش خصوصی در بنادر ایران پهلو گرفته است.

به گزارش 9 صبح؛ حسن افراشته‌پور با تایید خبر ممنوعیت صادرات شکر از هند، گفت: هند تا پایان مرداد مجوز یک میلیون تن کدهای صادراتی را صادر کرد که از این میان حدود ۵۰۰ هزار تن از این کدهای برای ایران است؛ بدون تردید در ۳ ماه آینده این حجم از شکر از هند وارد ایران می‌شود.

این فعال اقتصادی با بیان اینکه هیچگونه محدودیتی برای خرید شکر از برزیل وجود ندارد، تصریح کرد: بعد از اتمام بارگیری‌ها از هند برای تامین نیاز در ماه‌های تیر و مرداد شکر را از برزیل وارد می‌کنیم.

افزایشی شدن قیمت جهانی شکر

به گفته عضو هیات مدیره انجمن تامین‌کنندگان غلات ایران؛ روند صادرات شکر از کشورهای تامین‌کننده محدود شده اما منتفی نشده است و همچنان ادامه دارد.

وی با اشاره به افزایشی شدن قیمت جهانی شکر، تاکید کرد: قیمت شکر در بورس کالای نیویورک ( فیوچر نیویورک) در بالاترین سطح قرار گرفته است و اگر قیمت آتی نیویورک تغییر نکند قیمت شکر در بازار داخلی حدود ۱۹ هزار و ۵۰۰ تومان می‌شود.

افراشته‌پور تصریح کرد: قیمت مصوب شکر در بازار داخلی کیلویی ۱۸ هزار تومان تعیین شده است از این‌رو تجار رغبتی نسبت به واردات ندارند و بیشتر بخش دولتی در این زمینه ورود کرده است.

شکر در ایران ارزان است

وی قیمت ۱۸ هزار تومانی شکر درب کارخانه را منطقی ندانست و افزود: ارز واردات شکر، نیمایی و شناور است از این‌رو کیلویی ۲۰ هزار تومان شکر درب کارخانه منطقی است.

این فعال اقتصادی در پاسخ به این پرسش که برخی کارشناسان بر این باورند که ممکن است بحران جهانی غذا از غلات به شکر سرایت کند آیا شما این دیدگاه را می‌پذیرید؟ گفت: بدون تردید ایران با بحران شکر مواجه نخواهد شد. درحال‌حاضر ۱۰۰ هزار تن شکر، وارد شده از سوی بخش خصوصی در بنادر ایران پهلو گرفته است و در ۱۰ روز آینده نیز ۳ فروند کشتی از هند وارد کشور می‌شود از این‌رو مشکل ما در تامین شکر نسبت به سایر غلات کمتر است.

روند صادرات شیرینی و شکلات

بنا به اظهارات افراشته‌پور؛ میانگین مصرف شکر سال گذشته حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن بوده است اما با توجه به افزایش نرخ شکر و کاهش سرانه مصرف پیش‌بینی می‌شود میزان مصرف شکر در بازار داخلی کاهشی شود.

وی با اشاره به محدود شدن روند صادرات شیرینی و شکلات بعد از افزایش نرخ آرد و روغن، گفت: میزان شکر مصرفی در صنعت تقلیل پیدا کرده است از این‌رو پیش‌بینی می‌کنیم میزان مصرف شکر حدود ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تن شود.

عضو هیات مدیره انجمن تامین‌کنندگان غلات ایران نرخ شکر در بازار برزیل را حدود ۵۷۰ دلار در تن دانست و افزود: نرخ شکر هند حدود ۵۴۰ دلار در تن است.

افراشته‌پور با بیان اینکه در امسال باید حدود ۸۰۰ هزار تن شکر وارد کشور شود، گفت: تولید داخلی کفاف نیازمان را نمی‌دهند از این‌رو چاره‌ای جز واردات نداریم. شرکت بازرگانی دولتی در امسال حدود ۴۰۰ هزار تن شکر وارد کرده است و اگر واردات شکر بخش خصوصی به این حجم اضافه شود در نتیجه مشکلی در تامین شکر نخواهیم داشت.

منبع: ایلنا

وبگردی
ارسال نظر

پربازدیدترین اخبار