کدخبر: 6996 تاریخ انتشار:

رشد بورس ادامه دار است؟

بورس امروز نیز روند صعودی به خود گرفت. به گفته کارشناسان اگر اتفاق خاصی سیاسی رخ ندهد، بورس همچنان صعودی باقی می‌ماند.

به گزارش 9 صبح؛ بورس این هفته به صورت متعادل حرکت کرد و در نهایت با روند صعودی بسته شد. کارشناسان عقیده دارند با توجه به تورم و دیگر ابهامات اقتصادی بازار سرمایه در بلند مدت سبزپوش شود.

برزو حق‌شناس، کارشناس بازار سرمایه می‌گوید: دولت سیزدهم درخصوص برجام تنها خبر درمانی می‌کند یعنی شاهد یک سری خبر درمانی‌های خاص هستیم که آن هم اثر خودش را به مرور از دست می‌دهد. بازارها نسبت به اخبار برجام واکنش خاصی نشان نمی‌دهند.

این کارشناس بازار سهام ادامه می‌دهد: بورس به یک مقاومت بسیار مهم رسیده است. ولی انتظارات تورمی سهامداران با وضعیت یارانه و امثال این موارد افزایش پیدا می‌کند

وی توضیح می‌دهد: دلار گارد صعودی گرفته است و بورس نسبت به این خبر واکنش خاصی نشان نداده است. از سوی دیگر وضوع یارانه‌ها مهم است شکل اجرای پرداخت یارانه نقدی در زمان دولت‌های قبلی امتحان شده و این موضوع گردش و میزان نقدینگی افزایش یافته و دولت‌ها به مجبور به چاپ پول شده‌اند. این روش‌ها در کشور امتحان شده و درنهایت همان روش برای حذف ارز ترجیحی استفاده و انتظارات تورمی افزایش می‌یابد.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار می‌کند: بورس و دلار مثل فنر فشرده شده است. بازار سهام و دلار نیز همگرایی دارند اگر در حوزه این ارز اتفاق خاصی رخ ندهد؛ احتمالا مقاومت بورس تا محدوده یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحدی به راحتی شکسته می‌شود و در نتیجه کلیت بازار رشد خوبی می‌کند. بازار روند متعادل و خوبی دارد اما نقدینگی وارد بازار نشده و نقدینگی سرمایه‌گذاران در حال گردش است.

حق‌شناس خاطر نشان می‌کند: اگر انتظارات تورمی به همین شکل ادامه داشته باشد و اتفاق خاصی در حوزه برجام و قیمت دلار رخ ندهد. بورس آرام آرام روند روبه بالایی به خود می‌گیرد. سیاست‌گذار تمایل دارد بازار را سرکوب کند برای مثال عرضه‌ها توسط حقوقی‌ها شدت و قدرت می‌گیرد.

وی در نهایت می‌گوید: یک عده اقتصاد دان بودند دو سال پیش گفتند که رشد تالار شیشه‌ای عامل تورم است. نظر این کارشناسان باید در خصوص تورم و افزایش قیمت دلار ببنیم چراکه بورس مدت‌ها نزولی بود.

منبع خبر : تجارت نیوز

وبگردی
ارسال نظر

پربازدیدترین اخبار