کدخبر: 6913 تاریخ انتشار:

مدعی جدید واردات خودرو وارد میدان شد

شهرداری تهران به صف واردکنندگان خودرو پیوست.

به گزارش 9 صبح؛ نشست خبری شهردار تهران حاوی اخباری در ارتباط با واردات خودرو بود. علیرضا زاکانی در میان صحبت های خود از حضور در جلسه هیات دولت در روز یکشنبه خبر داد و گفت مصوبه‌ای در هیئت دولت داشتیم که بند ۵ آن پیشنهاد شهرداری تهران بود و قرار شد عدد بالایی واردات خودرو توسط شهرداری انجام شود.

در حالی شهردار تهران از حضور این نهاد در پروسه واردات خودرو خبر می دهد که وظیفه ذاتی این نهاد ارتباطی با واردات خودرو ندارد.

پیش تر نیز اخباری در ارتباط با واردات هزار دستگاه اتوبوس دست دوم با تعرفه صفر توسط شهرداری مطرح شد که زاکانی در نشست خبری خود آن را تایید کرد و گفت مجوز واردات حدود هزار اتوبوس را نیز دریافت کردیم.

البته انتشار خبر واردات اتوبوس دست دوم فریاد خودروسازان را درآورد و انجمن خودروسازان طی نامه ای به رییس جمهور ضمن انتقاد از واردات اتوبوس دست دوم خواستار توقف واردات این خودروها شد اما صحبت های شهردار تهران نشان می دهد که صدای خودروسازان توسط رییسی شنیده نشده است.

به نظر می رسد شهرداری تهران را می توان به عنوان مدعی جدید واردات خودرو لقب داد اما این نهاد قرار است چه خودروهایی را وارد کند؟ شهردار تهران در بخشی از صحبت های خود اشاره ای به نوسازی ناوگان تاکسیرانی کشور با مشارکت بخش خصوصی کرد. بنابراین اگر قرار است بخش خصوصی تاکسی های فرسوده را سر و سامان دهد آنگاه واردات خودروی مدنظر زاکانی آن هم با عدد بالا قرار است به چه منظور انجام شود؟

مشخص نیست که  محل مصرف خودروهایی که قرار است شهرداری وارد کند کجاست؟ آیا این نهاد تنها به قصد سود بردن از واردات خودرو قرار است در این زمینه فعال شود آن هم در شرایطی که چندی پیش با تصویب کلیات ماده 4 طرح ساماندهی صنعت خودرو که محل اختلاف مجلس و شورای نگهبان بود، واردات خودرو در ازای صادرات خودرو، قطعه و خدمات را مصوب و فعالان زنجیره خودروسازی در این زمینه دست بالا را پیدا کردند.

حضور زنجیره خودروسازی در پروسه واردات خودرو چندان به مذاق انجمن واردکنندگان خوش نیامد و این انجمن تصویب کلیات ماده 4 طرح ساماندهی صنعت خودرو را سبب تشدید انحصار در واردات خودرو عنوان کرد. به نظر می رسد چنانچه واردات خودرو از سر گرفته شود قرار نیست این اتفاق از مسیر پیشین انجام شود.

منبع: خبر انلاین

وبگردی
ارسال نظر

پربازدیدترین اخبار