کدخبر: 6447 تاریخ انتشار:

چه کسانی یارانه اینترنت دریافت خواهند کرد؟

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه باید تعرفه‌های اینترنت منطقی باشد تا سرمایه گذاری در شبکه برای توسعه ظرفیت اینترنت داخل ممکن شود، پرداخت یارانه از طرف دولت به منظور منطقی شدن تعرفه‌ها را به عنوان راهکار مطرح کرد.

به گزارش 9 صبح؛ گمانه زنی هایی که در مورد  یارانه جدید و افزایش یارانه ها شده بود برخلاف وعده مسئولین عملی نشد. تاکنون هیچ مسئولی در رابطه با پرداخت یارانه جدید موضوعی را مطرح نکرده است اما بر اساس صحبت کارشناسان  پرداخت یارانه جدید به سال آینده موکول شده است.  یارانه جدید به گفته برخی از نمایندگان به صورت کالا پرداخت خواهد شد.در ادامه به آخرین اخبار از یارانه جدید می پردازیم.

«رضا تقی‌پور انوری»، با توضیح درباره افزایش اخیر تعرفه‌های اینترنت توسط اپراتورها، گفت: «باید تعرفه‌های اینترنت منطقی باشد تا سرمایه‌گذاری در شبکه برای توسعه ظرفیت اینترنت داخل ممکن باشد، بنابراین برای منطقی شدن تعرفه‌ها، باید دولت مستقیما وارد میدان شود و یارانه ارائه دهد.»

این نماینده مجلس در ادامه توضیحات خود گفت: «اپراتورها بر اساس تعرفه‌هایی که سال ۹۵ به آن‌ها ابلاغ شده، نسبت به تعیین سقف قیمتی تعرفه‌ها اقدام می‌کنند و در کمیسیون صنایع نیز مدیران وزارت ارتباطات و اپراتورها این موضوع را مطرح کرده‌اند.»

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، با اشاره به اینکه اپراتورها قبلا در بحث رقابتی تخفیف‌های زیادی مخصوصا در بسته‌ها ارائه می‌دادند، گفت: «در سال‌های اخیر با رشد هزینه‌های تحمیلی به اپراتورها، این گونه موارد محدود شد و با توجه به رشد شدید نرخ ارز و از آنجا که مبنای سرمایه‌گذاری‌ها در این حوزه ارزی است، اپراتورها نتوانستند سرمایه‌گذاری‌های مناسبی در زیرساخت‌ها و توسعه شبکه انجام دهند.»

این اظهار نظر تقی‌پور انوری در شرایطی نسبت به افزایش تعرفه اینترنت مطرح شده که در روزهای پایانی سال ۱۴۰۰ رئیس کمیسیون اینترنت سازمان نصر تهران، در نشست خبری پایان سال این سازمان با بیان اینکه هزینه‌های شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنت، مدام در حال افزایش است بر لزوم اصلاح تعرفه‌ها از سوی وزارت ارتباطات تاکید کرد و افزایش ۱۰۰ درصدی تعرفه‌ها را تنها راه ادامه کار شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنت عنوان کرد.

محمدعلی یوسفی‌زاده، مدیرعامل آسیاتک در این نشست تاکید کرده بود که بر اساس تجربیات دنیا تعرفه اینترنت در ایران بر اساس رشد هزینه‌ها و تورم جامعه مدیریت نشده است. این تعرفه خیلی بیشتر از جریان تورم کاهشی بوده است.

از سویی دیگر در تلاطم موافقت‌ها و مخالفت‌ها با افزایش تعرفه اینترنت مصطفی آقامیرسلیم، نماینده مجلس نیز اعلام کرد این روند افزایش تعرفه منطقی نیست و موضوع در مجلس مورد بررسی و پیگیری قرار خواهد گرفت.

این روزها واکنش نسبت به افزایش تعرفه‌ها تا جایی ادامه پیدا کرده که حتی برخی کاربران در شبکه‌های اجتماعی این موضوع را نوعی دخالت در جریان دسترسی مردم به اینترنت و به دنبال آن جریان باز اطلاعات و حتی پیشبرفت کسب‌وکارهای کوچک عنوان کرده‌اند. آنها بر این باورند که این روند به نظر می‌رسد نوعی طرح صیانت با چراغ خاموش باشد.

وزیر ارتباطات هم در مصاحبه تلویزیونی چند شب قبل خود اعلام کرد: «افزایش اخیر قیمت اینترنت و حذف برخی بسته‌ها در چارچوب مصوبه سال ۱۳۹۵ کمیسیون تنظیم مقررات بوده اما اپراتورها به دنبال تعریف بسته با تعرفه‌های جدید تا سقف همان مصوبه هستند. موضوعی که البته وزارت ارتباطات با آن مخالفت کرده و برایش شرط گذاشته است.

حالا با وجود همه حواشی پیش آمده در روند تغییر قیمت‌ تعرفه اینترنت باید دید در نهایت اپراتورها امکان دریافت یارانه از دولت را پیدا خواهند کرد، یا در نهایت این مصرف کننده است که باید به مانند دیگر بخش‌ها با افزایش تعرفه کنار بیاید و همه هزینه‌ها را خود پرداخت کند.

اینجا همچنان این سوال مطرح است که آیا افزایش تعرفه‌ها بدون حمایت‌های یارانه‌ای دولت به نفع اپراتور است یا دولت؟ در این مثلث ضلع سوم یعنی مردم با چه آینده‌ای مواجه خواهند شد؟

برخی اخبار تایید نشده از احتمال پرداخت چهارمین یارانه نقدی مناسبتی برای عید فطر خبر می‌دهند. در مقابل نهادهای دست اندرکار در پرداخت یارانه‌های نقدی چنین احتمالی را تکذیب می‌کنند.

برخی از رسانه‌ها در گزارش‌هایی مدعی شدند که قرار است به مناسبت عید فطر ۱۴۰۱ یارانه جدیدی با عنوان یارانه عید فطر پرداخت شود. علت تردید در اصالت و صحت این خبر توضیحات نامفهومی است که به دریافت کنندگان این یارانه جدید مربوط می‌شود.

براساس این روایت نامعتبر، یارانه عید فطر به سرپرستان خانواده‌های فاقد درآمد، صاحبان مشاغل آزاد، افراد فاقد درآمد ثابت و آسیب دیدگان محدودیت های کرونایی تعلق می‌گیرد. اما هم سازمان‌های پرداخت‌کننده یارانه واریز یارانه عید فطر را تکذیب می‌کنند هم اینکه بعد از اتمام تعطیلات نوروز تاکنون هیچ محدودیت کرونایی در چهار گوشه کشور اعمال نمی‌شود، در عین حال صاحبان مشاغل آزاد به فعالیت خود مشغولند.

از همه مهمتر اینکه سازمان هدفمندی یارانه‌ها در هفته‌های گذشته به مناسبت ماه رمضان ۱۵۰ هزار تومان یارانه به افراد فاقد درآمد ثابت پرداخت کرد. عمده این افراد تحت پوشش سازمان کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی قرار دارند.

در همین رابطه پیگیری های تجارت نیوز از سازمان هدفمندی یارانه ها و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نشان داد که فعلا هیچ برنامه‌ای برای پرداخت یارانه عید فطر وجود ندارد.

به صورت مشخص تا این لحظه روابط عمومی هر دو سازمان متولی شناسایی مشمولان مستحق و پرداخت یارانه نقدی، اعلام کردند که هیچ برنامه‌ای برای پرداخت یارانه نقدی وجود ندارد.

از زمستان گذشته تاکنون دولت سه نوبت یارانه به مناسبت بیست و دوم بهمن، عید نوروز و ماه رمضان پرداخت کرده است./ پیشنهاد ویژه

وبگردی
ارسال نظر

پربازدیدترین اخبار