کدخبر: 6231 تاریخ انتشار:

رونمایی از اقدام جدید بانک مرکزی+ جزییات

بانک مرکزی در آغاز نیمه دوم سال گذشته شروع به بسط بی شمار پول در بازار باز کرد. هدف از این اقدام بانک مرکزی در این بازار کنترل نقدینگی بانک ها و همچنین کنترل نرخ سود بین بانکی بوده است.

به گزارش 9 صبح؛ بانک مرکزی در آغاز نیمه دوم سال گذشته شروع به بسط بی شمار پول در بازار باز کرد. هدف از این اقدام بانک مرکزی در این بازار کنترل نقدینگی بانک ها و همچنین کنترل نرخ سود بین بانکی بوده است.

پایه پولی در ایران روندی صعودی داشته و در دومین ماه زمستانی کشور در سال 1400 به سطح 580 هزار میلیارد تومان رسیده است.

در بررسی عوامل تاثیر گذار بر رشد پایه پولی یکی از مهم ترین عوامل رشد در این شاخص سهم بدهی بانک ها به بانک مرکزی است که در آخرین اطلاع آماری آن در بهمن 1400 رکورد بالایی را به ثبت رسانده است.

 

رکوردزنی رشد نقطه ای بدهی بانک ها به بانک مرکزی

اکو ایران در این باره نوشت بانک مرکزی در آغاز نیمه دوم سال گذشته شروع به بسط بی شمار پول در بازار باز کرد. هدف از این اقدام بانک مرکزی در این بازار کنترل نقدینگی بانک ها و همچنین کنترل نرخ سود بین بانکی بوده است.

هدف سقف بیست در صدی نرخ سود بین بانکی به منظور نجات بورس که از سوی دولت به بانک مرکزی ابلاغ شد موجب شدتا بسط هفتگی بازار باز به بالا تر از 82 هزار میلیارد تومان رسیده و مانده نقدینگی نزد بانک ها به مرز 80 همت برسد.

از سوی دیگر اضافه برداشت بانک ها از بانک مرکزی که در این سال از سطح 30 همت به 117 هزار میلیارد تومان رسید عامل دیگری بود که موجب رشد بدهی بانک ها به بانک مرکزی و در نهایت رشد پایه پولی شده است.

طبق آخرین آماری که بانک مرکزی در این خصوص منتشر کرده است بدهی بانک ها به بانک مرکزی در سطح 185 هزار و 970 میلیارد تومان قرار داشته که در مقایسه با سال قبل 56 درصد رشد داشته است.

رشد دوزاده ماهه 56 درصدی در این شاخص از حداقل فروردین ماه سال 97 تاکنون سابقه نداشته و همچنان سیری صعودی دارد.

وبگردی
ارسال نظر

پربازدیدترین اخبار