کدخبر: 24826 تاریخ انتشار:

رشد شاخص کل بورس در آخرین روز کاری سال ۱۴۰۱

امروز و در آخرین روز کاری سال 1401، بازار سهام سرمایه‌گذاران وفادار خود را دست پر به تعطیلات نوروز فرستاد؛ به نحوی که شاخص کل بورس توانست با رشد بیش از 50 هزار واحدی از نیمه کانال 1.9 میلیون واحدی عبور کند.

رشد شاخص کل بورس در آخرین روز کاری سال ۱۴۰۱

به گزارش 9صبح،امروز شاخص کل بورس با رشد دسته‌جمعی صنایع، شارژ شد و با جهش ۵۴ هزار و ۷۱۵ واحدی خود را به ارتفاع یک میلیون و ۹۶۰ هزار و ۴۶۱ واحد رساند.

شاخص کل با معیار هم‌وزن هم امروز ۹ هزار و ۷۷۹ واحد دیگر رشد کرد و به سطح ۵۸۵ هزار و ۲۵۱ واحد رسید که سطح مطلوبی از رشد یکسان شرکت‌های کوچک و متوسط را نشان می‌دهد.

امروز شاخص‌های آزاد شناور، بازار اول و بازار دوم هم به ترتیب ۲.۸۲ درصد، ۳.۶۲ درصد و ۱.۹۴ درصد رشد کردند.

امروز شاخص کل فرابورس هم اگرچه با شتابی کمتر اما رشد کرد و ۵۰۳ واحد بالا رفت؛ به این ترتیب شاخص کل فرابورس در آخرین روز معاملاتی سال توانست کانال ۲۴ هزار واحدی را فتح کند.

نقش گشایش ارزی در ثبات و آرامش بازار سرمایه

بورس تهران به مانند دیروز، امروز از ابتدا با تقاضای خوبی همراه بود البته که این تقاضا به قدرت روز گذشته نبود اما به قدری بود که اغلب سهم‌های بازار سرمایه در دامنه مثبت معامله شوند و در نهایت شاخص کل بورس اوراق بهادار با رشد ۲.۸۷ درصدی آخرین روز معاملاتی سال را به اتمام برساند.

بانک مرکزی طی بیانیه‌ای که رسانه‌ها آن را فوری و مهم خواندند، اعلام کرد؛ توافق با کشور‌های عربستان و امارات گشایش‌های ارزی خوبی ایجاد کرده است. این بدین معنا خواهد بود که کلیه‌ی تقاضا‌های درهم تامین خواهد شد.

تامین تقاضای درهم نقش مهمی در ثبات بازار ارز و همچنین فشار برای کاهش نرخ‌ها خواهد داشت. از این رو باید منتظر واکنش بازار سرمایه به تعدیل نرخ‌های ارزی در بازار فردوسی باشیم.

چندی پیش در گزارشی بررسی کردیم که کاهش نرخ دلار در سطوح فعلی نمی‌تواند آسیبی به بازار بزند چرا که ارزش‌گذاری شرکت‌ها و در وهله دوم نرخ تسعیر ارز آن‌ها بسیار پایین‌تر از نرخ‌های فعلی و حتی انتظاری برای اسکناس آمریکایی است.

تقاضای موجود در بازار نیز، به خصوص در نیمه دوم معاملات حاکی از این است بورس بر خلاف روال سابق که پس از رشد‌های قوی مانند آنچه روز شنبه اتفاق افتاد و شاخص کل حدود ۸۵ هزار واحد افزایش ارتفاع را تجربه کرد، منفی می‌شد، دیگر قصد عقب نشینی را ندارد.

انتظار کارشناسان در حال حاضر این است بهار ۱۴۰۲ با رسیدن فصل مجامع، بورس تهران روز‌های خوبی را پشت سر خواهد گذاشت و سرانجام پس بیش از دو سال و نیم از سقف تاریخی خود عبور خواهد کرد.

عملکرد نمادها

امروز نماد فولاد، موثرترین نماد در جهش شاخص کل بود که به تنهایی توانست نماگر بازار را ۱۳ هزار و ۱۵ واحد بالا ببرد! پس از آن، فملی با هفت هزار و ۲۸۲ واحد و فارس با سه هزار و ۱۶۰ دیگر نمادهایی بودند که به رشد شاخص کل بورس کمک زیادی کردند. در همین حال وپاسار، تاپیکو، پارس و ومعادن تاثیر مثبت زیادی در رشد شاخص کل داشتند.

امروز همچنین نمادهای فولاد، شستا، وکغدیر، خساپا، فملی، خودرو و شپنا پرتراکنش‌ترین نمادهای بورسی بودند.

در فرابورس هم نمادهای بپاس، آریا، کگهر، هرمز، صبا، انتخاب و ارفع بیشترین تاثیر مثبت را در رشد شاخص کل داشتند. در همین حال فرابورس، کرمان، گدنا، انتخاب، حآفرین، شکام و فزر نیز پرتراکنش‌ترین نمادهای فرابورسی بودند.

ارزش معاملات

امروز ارزش معاملات بورس به ۱۳ هزار و ۹۰۵ میلیارد تومان رسید. در همین حال ارزش معاملات فرابورس هم چهار هزار و ۱۳۸ میلیارد تومان ثبت شد که از این میزان دو هزار و ۵۴۹ میلیارد تومان سهم معاملات سهام بود.

امروز ارزش معاملات خرد بازار سهام در مجموع بورس و فرابورس به ۱۰ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان رسید که می‌تواند در صورت تداوم، نقطه خروج بازار سهام از رکود و ترس باشد.

امروز همچنین برای سومین روز پیاپی، بازار سهام شاهد ورود پول حقیقی بود و به این ترتیب ۵۱۰ میلیارد تومان تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی رقم خورد.

وبگردی
ارسال نظر

پربازدیدترین اخبار
  • ۱۲ ساعت
  • ۲۴ ساعت
  • ۴۸ ساعت