کدخبر: 11217 تاریخ انتشار:

روغن در کمال ناباوری ارزان شد

روغن در کمال ناباوری ارزان شدهرچند با تغییرات یارانه‌ای دولت در اردیبهشت شاهد جهش 300 درصدی قیمت روغن بودیم ولی به تازگی با کاهش جهانی قیمت مواد اولیه روغن خوراکی با پیگیری‌های مدیران شاهد کاهش 10 تا 15 درصدی قیمت این محصول در بازار هستیم.

روغن در کمال ناباوری ارزان شد

به گزارش 9 صبح؛ سه‌شنبه هفته گذشته بود که بعد از اعلام وزارت صمت مبنی بر کاهش قیمت روغن، به همراه فرماندار، مدیرکل تعزیرات و تنی چند از مدیران و بازرسان بازار سراغ تعدادی از واحدهای تولیدی روغن در استان رفتیم تا ببینیم این بار کارخانه ها زیر بار کاهش قیمت می روند یا نه. در این بازدید مدیران کارخانه های روغن اعلام کردند به زودی قیمت تولیدات خود را ۱۰ تا ۲۵ درصد کاهش خواهند داد. حال بعد از گذشت ۱۰ روز از «وعده روغنی» سری به بازار می زنیم تا ببینیم این وعده عملیاتی شده است یا خیر و آیا قیمت روغن در بازار مشهد کاهش داشته است؟کاهش ۱۵ درصدی قیمت ها در بازار مصلی

در ابتدا به بازار بزرگ مصلی می‌روم، از صاحبان چند غرفه می‌شنوم که قیمت روغن در برندهای مختلف کاهش پیدا کرده است. برای مثال یک حلب روغن ۵ کیلویی که ۳۹۰ هزار تومان بوده، ۱۵ درصد کاهش قیمت داشته است، با این حال، به سراغ غرفه‌ای می‌روم که به صورت مشخص روغن نباتی را خرید و فروش می‌کند. جلوی غرفه، کامیونی پر از روغن ایستاده است و کارگران مشغول خالی کردن بار هستند. وارد غرفه می‌شوم، تعداد زیادی از خرده‌فروش‌ها در مقابلِ قسمت فروش تجمع کرده‌اند و منتظرند تا نوبت‌شان شود و خرید خود را انجام دهند. به سمت انتهای سالن می‌روم تا بتوانم با صاحب غرفه صحبت کنم، از او درباره قیمت روغن در بازار و میزان کاهش قیمتی که اتفاق افتاده است، می‌پرسم او می‌گوید: «برای ما تقریبا هر روز جنس می‌آید کاهش قیمت تا حدودی اتفاق افتاده است، برای مثال روغن ۵ کیلویی (ساعی) که حدود ۳۸۰ هزار تومان قیمت داشته است، الان قیمتی معادل ۳۳۵ هزار تومان دارد و روغن ۵ کیلویی (لادن) نیز ۳۵۵ هزار تومان قیمت خورده است ولی همه روغن‌ها به صورت مساوی کاهش قیمت نداشته‌اند و هر برندی به میزان متفاوتی کاهش قیمت داشته است».ادعایی که صحت داشت

این ادعای صاحب غرفه درست بود چون در بازدید از دیگر غرفه‌ها متوجه شدم که تفاوت قیمت در برندهای مختلف با وجود ویژگی‌های مشترک وجود دارد. برای مثال روغن ۵ لیتری از برند (ساعی) ۲۷۳ هزار تومان و روغن ۵ لیتری از برند (ناز) ۲۸۶ هزار تومان به فروش می‌رسید و در روغن‌های ۵ کیلویی با چهار برند مختلف (ساعی، سی‌گل، ناز و لادن) چهار قیمت متفاوت ۳۲۷ هزار تومان، ۳۵۰ هزار تومان، ۳۳۵ هزار تومان و ۳۵۰ هزارتومان را شاهد بودم. جالب آن بود که وقتی فهرست منتشر شده را به صاحب غرفه نشان دادم، به چندین مورد اشاره کرد که در هیچ کارخانه‌ای تولید نمی‌شوند یا در بازار وجود ندارند. همچنین تعجب کرد که چرا در تعیین قیمت‌ها به برند توجه نشده است.یکی از خرده‌فروش‌ها که شاهد گفت و گوی ما بود زبان گلایه‌اش باز شد و گفت: «از ۶۰-۷۰ هزار تومان رسید به ۳۰۰- ۴۰۰ هزار تومان حالا ۲۰ تومان کم شود چه تأثیری دارد؟»

قیمت روی کالا هنوز مانند گذشته است

به غرفه‌ای دیگر می‌روم. در ورودی غرفه، قفسه‌ای گذاشته‌اند و از هر نوع روغنی که دارند در آن جا داده‌اند و قیمت‌های آن را روی کاغذ با خط درشت نوشته‌اند و پایین هر کدام چسبانده‌اند، من که به عنوان مشتری به آن جا مراجعه کرده‌ام از فروشنده درباره کاهش قیمت‌ها می‌پرسم که می‌گوید: «بله، گفته‌اند قیمت‌ها کاهش پیدا می‌کند ولی هنوز این کاهش قیمت برای مصرف‌کننده روی کالاها درج نشده است. من که فکر نمی‌کنم این کاهش قیمت دایمی باشد، چون در این چند روز نوسان افزایش و کاهش داشته‌ایم». روغن سرخ‌کردنی ۸۱۰ گرمی (ساعی) ۵۶ هزار تومان قیمت خورده بود که قیمت قبلی آن ۶۰ هزار تومان بوده است به عبارتی حدود ۱۰ درصد کاهش قیمت داشته است. همچنین روغن ۱۷ کیلویی آن که قیمتی بیش از یک میلیون تومان داشته است، اکنون ۹۸۵ هزار تومان است. در گشت و گذار در غرفه‌ها متوجه شدم فروشنده‌ها قیمت ثابتی در کالاهای مشابه ندارند، برای مثال قیمت یک حلب پنج کیلویی روغن از یک برند در غرفه‌های متفاوت ۴-۵ هزار تومان تفاوت داشت.

در غرفه‌ای دیگر بطری ویسپو ۶۲۵ گرمی، ۴۳ هزار و ۴۰۰ تومان قیمت داشت و روغن ۱۷ کیلویی با برند (الکا) ۹۹۰ هزار تومان فروخته می‌شد.

خرده فروشی ها هنوز هماهنگ نشده اند

سپس در مراجعه به چند سوپرمارکت و فروشگاه زنجیره‌ای نیز متوجه شدم بعضی مغازه‌ها تغییر قیمت را در نظر نگرفته اند و محصولات با همان قیمت قبل به فروش می‌رسد. وارد سوپرمارکتی شدم، صاحب مغازه که روی صندلی نشسته و غرق در گوشی‌اش بود با تأخیر متوجه حضور من شد و گفت: بفرمایید. از او پرسیدم روغن ۵ کیلویی دارید؟ جواب او مثبت بود؛ قیمتش را پرسیدم، در جوابم گفت: «۴۱۵ هزار تومان». در مغازه‌ای دیگر نیز صاحب مغازه گفت قیمت همان است که روی کالا درج شده است و روغن آفتابگردان ۲۷۰۰ گرمی (لادن) ۲۱۳ هزار تومان قیمت داشت.

در یکی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای نیز تخفیف‌های درج شده را با عنوان تخفیف فروشگاه عرضه کرده بودند و فروشنده تأکید می‌کرد امروز آخرین روز این تخفیف‌هاست، برای مثال روغن آفتابگردان ۲۷۰۰ گرمی با برند (فامیلا) با اعمال تخفیف ۱۸۹ هزار تومان قیمت خورده بود یعنی همان قیمت اعلام شده و قیمت روی کالا ۲۱۰ هزار تومان ثبت شده بود.البته باید این مسئله را مد نظر داشت که بنا بر اذعان متولیان وزارت صمت، دلیل این کاهش قیمت، کاهش ارزش وارداتی مواد اولیه تولید روغن به کشور است. باید توجه داشت که قیمت جهانی مواد اولیه روغن طی یک ماه گذشته روند نزولی داشته است و حدود ۹۰ درصد مواد اولیه تولیدات کارخانجات روغن کشور وارداتی است، به همین دلیل   دولت کارخانه ها را موظف به کاهش قیمت کرد.

منبع خبر : ایران جیب

وبگردی
ارسال نظر

پربازدیدترین اخبار
  • ۱۲ ساعت
  • ۲۴ ساعت
  • ۴۸ ساعت