کدخبر: 10055 تاریخ انتشار:

توقف قیمت در بازار خودرو

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو تهران بابیان اینکه نزدیک ۲ ماه است که بازار خودرو آرام بوده و ثبات قیمتی داشته است، گفت: در حال حاضر اصلی‌ترین و مهم‌ترین مشکل بازار خودرو محدودیت عرضه است.

به گزارش 9 صبح؛ سعید موتمنی در مورد وضعیت بازار خودرو، اظهار کرد: نزدیک ۲ ماه است که بازار خودرو آرام بوده و ثبات قیمتی داشته است و میزان تقاضا به قدری کاهش یافته که حتی تقاضای کاذب نیز در این بازار از بین رفته است.

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران افزود: در حال حاضر همه طرف‌ها در بازار خودرو چه فروشنده و چه خریدار منتظر تعیین تکلیف واردات هستند از این رو حتی نوسانات نرخ دلار هم روی قیمت‌های خودرو تأثیری نگذاشته است.

وی ادامه داد: البته تقاضای کاذب در بازار آزاد نداریم و این تقاضا در بخش خرید کارخانه‌ای وجود داریم؛ دیدیم که برای حدود ۷۷ هزار دستگاه خودرو که در دوم قرعه کشی سامانه یکپارچه تخصیص خودرو عرضه شد، بیش از ۶ میلیون نفر ثبت نام کردند. همه این افراد متقاضی خرید خودرو نیستند بلکه با توجه به فاصله صد در صدی قیمت کارخانه و بازار آزاد، تقاضای کاذب در این بخش افزایش یافته است.

موتمنی با اشاره به وضعیت عرضه خودرو، گفت: متأسفانه طی ۳ سال گذشته محدودیت عرضه ناشی از کاهش تولید و ممنوعیت واردات داشته‌ایم؛ وضعیت عرضه به گونه‌ای است که حتی پاسخگوی تقاضای کم هم نیست چه برسد به تقاضایی که در بازار خودروی ایران وجود دارد.

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران تصریح کرد: در حال حاضر اصلی‌ترین و مهم‌ترین مشکل بازار خودروی ایران، محدودیت عرضه است که هم موجب ایجاد فاصله قیمتی صد در صدی بین قیمت کارخانه و بازار شده و هم تقاضا را بی جواب گذاشته است.

در جدول زیر میانگین قیمت خودروهای پر تیراژ مدل ۱۴۰۱ در بازار قابل ملاحظه است.

 
خودروقیمت بازار (مدل ۱۴۰۱)
کوییک اتوماتیک۳۱۷ میلیون تومان
کوییک دنده‌ای۲۱۳ میلیون تومان
پراید ۱۱۱ (مدل ۹۹)۲۰۴ میلیون تومان
پراید ۱۳۱ (مدل ۹۹)۱۸۲ میلیون تومان
تیبا صندوق‌دار۲۰۰ میلیون تومان
تیبا هاچ‌بک EX۲۰۸ میلیون تومان
ساینا دنده‌ای۲۱۲ میلیون تومان
رانا پلاس۳۰۰ میلیون تومان
۲۰۶ تیپ ۲۳۰۳ میلیون تومان
۲۰۶ تیپ ۵ (مدل ۹۹)۳۵۵ میلیون تومان
سمند LX، EF۷ (مدل ۱۴۰۰)۳۳۲ میلیون تومان
سمند LX ساده۳۰۷ میلیون تومان
تارا اتوماتیک۵۹۳ میلیون تومان
پژو پارس LX۳۷۸ میلیون تومان
دنا معمولی۴۰۷ میلیون تومان
سورن پلاس۳۵۰ میلیون تومان
وبگردی
ارسال نظر

پربازدیدترین اخبار