کدخبر: 24643 تاریخ انتشار:

این عادت ها استخوان های بدن را نابود می کند!

افزایش سن تنها عامل بروز مشکلات مفاصل نیست و عوامل بسیاری وجود دارد که تضعیف و بیماری‌های استخوانی را به همراه دارد.

این عادت ها استخوان های بدن را نابود می کند!

به گزارش 9صبح،معمولا برای اینکه فردی  استخوان‌های قوی  داشته باشد و در سنین بالا دچار پوکی استخوان و درد مفصل، آرتروز و غیره نشود توصیه به مصرف لبنیات، ورزش و مصرف کافی ویتامین‌D می‌کنیم.

استعمال سیگار و رادیکال‌های آسیب‌رسان

با استعمال سیگار رادیکال‌های آزاد در بافت بدن تولید می‌شود. رادیکال‌های آزاد تولید‌شده نه تنها برای ریه‌ها مضر است بلکه به سلامت  استخوان‌ها  هم آسیب وارد می‌کنند. میزان تراکم استخوان در افرادی که دخانیات مصرف می‌کنند، کمتر است.

کم‌تحرکی از عوامل مضر برای استخوان

افراد کم تحرک بیشتر در معرض  تحلیل رفتن سریع استخوان‌ها  قرار دارند. انقباضات عضلانی باعث استحکام استخوان‌ها می‌شود. از این رو ورزش کردن و داشتن فعالیت بدنی برای برخورداری از استخوان‌های سالم بسیار مهم است.

مصرف مواد غذایی پرنمک

بین مصرف زیاد نمک و کاهش تراکم استخوان رابطه وجود دارد. با بالا رفتن میزان مصرف سدیم، بدن کلسیم بیشتری از طریق ادرار دفع می‌کند. در حقیقت زنان ممکن است هر سال تنها با مصرف یک گرم سدیم بیشتر طی روز یک درصد از تراکم استخوان خود را از دست بدهند.

حضور نداشتن در فضاهای باز

ویتامین‌D برای حفظ استحکام استخوان‌ها حائز اهمیت است. کمبود این ویتامین موجب ضعیفی و شکنندگی استخوان‌ها می‌شود. یکی از روش‌های تامین ویتامین‌D مورد نیاز بدن قرار گرفتن در معرض نور خورشید است بنابراین اگر فرد زمان کافی را در فضای باز سپری نکند، ممکن است با کمبود این ماده مغذی مواجه شود.

مصرف بیش‌ از حد مواد دارای پروتئین

رژیم غذایی غنی از گوشت و پروتئین‌ها برای استخوان‌ها ضرر دارد. در فرایند هضم مواد غذایی پروتئین‌های حیوانی اسیدهایی همچون اسید فسفریک، سولفوریک و غیره آزاد می‌کند که PH بدن را تغییر می‌دهد. هرچه PH بدن اسیدی‌تر باشد، مواد معدنی بیشتری در استخوان‌ها از دست می‌رود.

پیشنهادهایی برای تقویت استخوان

    مصرف غذاهای غنی‌شده

    استفاده از مکمل کلسیم

    مصرف مغزها و دانه‌ها

    ورزش‌ مداوم

منبع:اقتصاد آنلاین

وبگردی
ارسال نظر

پربازدیدترین اخبار
  • ۱۲ ساعت
  • ۲۴ ساعت
  • ۴۸ ساعت