کدخبر: 24538 تاریخ انتشار:

ارتودنسی اقساطی چیست و چه مزایایی دارد؟

ارتودنسی اقساطی برای افرادی که دچار مشکلات تنفسی، بلع، آپنه و... اهمیت زیادی دارد. این نوع خدمات در حال حاضر هزینه بالایی دارند.

ارتودنسی اقساطی چیست و چه مزایایی دارد؟

به گزارش 9صبح،خدمات دندانپزشکی با توجه به اینکه با خرید مواد، تجهیزات، دستگاه های پیشرفته و... همراه هستند، مدام با تغییر قیمت مواجه می شوند. ارتودنسی نیز از جمله خدمات منحصر به فرد دندانپزشکی است که تاثیر زیادی در زیبایی فرد دارد. این خدمات علاوه بر زیبایی تاثیر قابل توجهی در تکلم، سلامت دهان و دندان و... دارند. متاسفانه برخی از افراد به دلایل مختلفی مثل بیماری دهان و دندان، ژنتیک، صدمه به دندان و لثه و... نیاز به خدمات کلینیکدندانپزشکی پیدا می کنند. ارتودنسی اقساطی این امکان را در اختیار افراد قرار می دهد که با پرداخت اقساطی دندان های خود را مرتب کنند.

درمان های ارتودنسی اقساطی چیست؟

درمان ارتودنسی اقساطی جز روش های دندانپزشکی است که به صاف شدن دندان ها و رفع مشکلات بایت کمک می کند. این درمان ها توسط متخصص ارتودنسی که دندانپزشک متخصص است، انجام می شود. ارتودنتیست ها کودکان، نوجوانان و بزرگسالان را درمان می کنند. 

چه زمانی ممکن است نیاز به درمان ارتودنسی اقساطی داشته باشید؟

ممکن است برای موارد زیر به درمان ارتودنسی اقساطی نیاز داشته باشید:

 • دندان های کج یا دندان هایی که بیرون زده اند
 • یک نیش بد، به این صورت است که هنگام بسته شدن دهان، فک بالا و پایین به هم می رسند
 • فک نامناسب
 • شکاف بین دندان ها
 • مشکلات صحبت کردن، تنفس یا جویدن

متخصص ارتودنسی همچنین می‌تواند دندان‌ها و فک‌های در حال رشد کودکان را ارزیابی کند و به مدیریت عادت‌های مکیدن انگشت یا شست کمک کند.

در طول درمان ارتودنسی اقساطی چه اتفاقی می افتد؟

پیش از درمان ارتودنسی، ارتودنتیست احتمالا با شما صحبت کرده و دهان و صورت شما را معاینه می کند. ممکن است از شما خواسته شود که عکس اشعه ایکس بگیرید یا مدل های گچی دندان هایتان را تهیه کنید. دندان پزشکان در مورد درمانی که توصیه می کنند، صحبت خواهند کرد. این درمان اغلب شامل استفاده از وسایلی به نام بریس برای صاف کردن دندان های کج یا اصلاح مشکلات بایت می شود. انواع مختلفی از بریس ها از جمله نوع فلزی سنتی وجود دارند. بریس های دیگر نیز عبارتند از بریس های شفاف یا همرنگ دندان، الاینرهای شفاف و قابل جابجایی و بریس هایی که در سطح داخلی دندان ها پوشیده می شوند.

استفاده از بریس در طول دوران ارتودنسی اقساطی ممکن است ابتدا با احساس عجیبی همراه باشد. اگر ناراحتی شما بعد از مدتی برطرف نشد، به متخصص ارتودنسی خود بگویید. آن ها ممکن است قادر به انجام تنظیمات باشند.

درمان ارتودنسی چقدر طول می کشد؟

درمان ارتودنسی معمولاً حدود 2 سال طول می کشد. احتمالاً برای معاینه باید به طور مرتب به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. پس از آن بسیاری از افراد باید از نوعی وسیله استفاده کنند تا دندان های خود را برای چند سال یا تا پایان عمر در موقعیت خود نگه دارند. دندان ها به مرور زمان به موقعیت اولیه خود برمی گردند. این دستگاه ممکن است فقط در شب استفاده شود، یا ممکن است به طور دائم از آن استفاده شود. می توانید این موضوع را با متخصص ارتودنسی در میان بگذارید.

هزینه های درمان ارتودنسی اقساطی چقدر است؟

هزینه درمان ارتودنسی اقساطی بسته به شرایط متفاوت خواهد بود. از متخصص ارتودنسی درخواست کنید تا هزینه ارتودنسی شما را به شکل تخمینی مشخص کند. این هزینه ها شامل موارد زیر می شوند:

 • مشاوره
 • بررسی های قبل از درمان و ثبت سوابق ارتودنسی
 • دستگاه های ارتودنسی
 • بررسی های پس از درمان
 • اگر بیمه درمانی دارید، بررسی کنید که آیا می توانید برخی از هزینه ها را مطالبه کنید.

مزایا و خطرات درمان ارتودنسی چیست؟

درمان ارتودنسی می تواند به بهبود ظاهر و همچنین بایت کمک کند، همچنین اگر در صحبت کردن، تنفس و جویدن مشکل دارید، می تواند کمک کننده باشد. داشتن دندان های صاف می تواند از آسیب ناشی از نیش بد و از سایش دندان جلوگیری کند و سلامت دهان را بهبود بخشد.

با این حال، درمان ارتودنسی زمان زیادی می برد و می تواند هزینه بر باشد. مانند هر چیز جدید، ممکن است کمی طول بکشد تا خود را به بریس ها عادت دهید و یاد بگیرید چگونه از دستگاه خود مراقبت کنید. اگر دندان و لثه های ناسالمی دارید، درمان ارتودنسی برای شما مناسب نیست. اگر بریس دارید، بسیار مهم است که دندان های خود را به درستی تمیز کنید و از مصرف بیش از حد مواد غذایی شیرین و نوشابه خودداری کنید، زیرا ممکن است منجر به ایجاد لکه های سفید روی دندان یا پوسیدگی دندان شوند.

فواید درمان ارتودنسی

لبخند یک شخص یکی از اولین چیزهایی است که وقتی به کسی سلام می کنیم، متوجه می شویم. داشتن یک لبخند زیبا می تواند اعتماد به نفس شما را بالا ببرد و ظاهر شما را زیباتر کند،  به همین دلیل بسیار مهم است که با یک متخصص ارتودنسی برای رسیدن به سالم ترین و جذاب ترین لبخند خود مشورت کنید.

لثه های سالم تر

تمیز نگه داشتن دندان های صاف آسان تر است و لثه های سالم تر را تضمین می کند.

اعتماد به نفس

یک لبخند یکنواخت باعث افزایش اعتماد به نفس شما می شود.

مزایای پزشکی

درمان ارتودنسی علاوه بر افزایش اعتماد به نفس، فواید پزشکی نیز دارد. از نظر پزشکی، درمان ارتودنسی برای برطرف کردن مشکلات زیر اهمیت دارد:

 • انسداد ضعیف که می تواند به دندان ها و لثه ها آسیب برساند.
 • دندان های بیرون زده یا بد تراز؛
 • شکاف در قوس دندانی؛
 • کمبود فضا در فک که منجر به کج شدن دندان ها می شود.
 • مشکلات گفتاری، تنفس یا جویدن؛
 • رشد نامناسب فک (که می تواند بر روی نیمرخ صورت تاثیر بگذارد).

آپنه خواب

متخصص ارتودنسی همچنین می تواند به تشخیص و درمان آپنه انسدادی خواب کمک کند

کودکانی که عادت به مکیدن دارند

کودکانی که عادت‌های مداوم مکیدن مانند شست یا انگشتان دست دارند.

مشکلات بلع

مشکلات بلع می توانند باعث رشد نادرست دندان ها شوند.

یک متخصص ارتودنسی با در نظر گرفتن سلامت دهان و لثه، کار ارتودنسی را انجام می دهد، چرا که دندان های شما برای سلامت دهان، لثه و کل بدن‌تان بسیار مهم هستند.

یک متخصص ارتودنسی خوب فقط به صاف شدن دندان ها توجه ندارد. آن ها به سایر مواردی که ممکن است از نظر پزشکی ضروری باشند و باید به آن ها رسیدگی شود نیز توجه می کنند. بهتر است همیشه یک متخصص ارتودنسی عالی را انتخاب کنید.

منبع:برترین ها

وبگردی
ارسال نظر

پربازدیدترین اخبار
 • ۱۲ ساعت
 • ۲۴ ساعت
 • ۴۸ ساعت