کدخبر: 24352 تاریخ انتشار:

این بیماری‌های ما را در جوانی می‌کشند!

رئیس پژوهشکده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران گفت: «در سال ۲۰۰۵ چهار نفر از متخصصان شناخته‌شده جهان در مقاله‌ای هشدار دادند که سلامت انسان در ازای پیشرفتی که با هدف آسایش فراهم می‌شود به‌شدت در معرض خطر قرار می‌گیرد. لذا آنها بیماری‌های قلبی- عروقی، سرطان، بیماری‌های تنفسی و دیابت را بیماری‌های آسایشی نامیدند.»

این بیماری‌های ما را در جوانی می‌کشند!

به گزارش 9صبح،دکتر علی منتظری با اشاره به تحولات جدید قرن ۲۱ در سبک زندگی انسان گفت: «این تحولات منجر به عوارضی مثل تنبل شدن انسان شده است به‌طوری که حتی برای خرید نان از اپلیکیشن‌های موبایلی استفاده می‌کنیم. این عوامل خطر که با سبک زندگی ما ارتباط وسیع و تنگاتنگی دارند عوامل خطر ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر هستند.»

او عمده‌ترین بیماری‌های غیرواگیر را بیماری‌های قلبی- عروقی، سرطان، بیماری‌های تنفسی و دیابت دانست و گفت عمده مرگ‌ومیرها در اثر این بیماری‌ها اتفاق می‌افتد.رئیس پژوهشکده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی ادامه داد: «در سال ۲۰۰۵ چهار نفر از متخصصان شناخته‌شده جهان در مقاله‌ای هشدار دادند که سلامت انسان در ازای پیشرفتی که با هدف آسایش فراهم می‌شود به‌شدت در معرض خطر قرار می‌گیرد. لذا آنها بیماری‌های قلبی- عروقی، سرطان، بیماری‌های تنفسی و دیابت را بیماری‌های آسایشی نامیدند.»

منتظری افزود: «طبق آمار، ۷۴ درصد از همه مرگ‌ و میرهای جهان (برابر با ۴۱ میلیون نفر) در اثر این چهار بیماری می‌میرند. از این تعداد مرگ ۱۷ میلیون نفر در زیر ۷۰ سالگی رخ می‌دهد. سهم کشورهای کمتر توسعه یافته از این ۱۷ میلیون نفر نیز ۸۶ درصد است به عبارت دیگر ما جوان‌تر می‌میریم.»

او با بیان اینکه سازمان بهداشت جهانی ۸۱ درصد مرگ‌ومیرها در ایران را به دلیل بیماری‌های غیرواگیر گزارش گرده است افزود: «۱۵ درصد این مرگ‌ومیرها در سنین زیر ۶۵ سال رخ می‌دهد. این موضوع غیر از آنکه یک مساله پزشکی باشد یک مساله اقتصادی است زیرا فردی که قرار است ۳۰ سال به کشورش خدمت کند در خواب جان خود را از دست می‌دهد.»رئیس پژوهشکده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی افزود: «در مقاله‌ای در سال ۲۰۱۰ که در مجله لنست به چاپ رسیده، برای ایران سه ریزفاکتور مهم خطرهای ناشی از تغذیه، فشارخون بالا و شاخص توده بدنی (BMI) بالا ذکر شده است.»

منتظری گفت: «متخصصان سلامت یعنی متخصصان آموزش و ارتقای سلامت در ایران منفعل هستند در صورتی که با وجود سالانه ۳۰۰ هزار مرگ باید صدای بلندی داشته باشند.»او گفت: «متاسفانه وزارت بهداشت هم چندان دل خوشی از متخصصان سلامت ندارد چرا که بیشتر دنبال ایجاد بیمارستان و راه انداختن تخصص است، لذا این وزارتخانه با آن همه متخصص، تعداد انگشت‌شماری متخصص سلامت دارد.»

وبگردی
ارسال نظر

پربازدیدترین اخبار
  • ۱۲ ساعت
  • ۲۴ ساعت
  • ۴۸ ساعت