کدخبر: 23133 تاریخ انتشار:

سقوط شهاب سنگ نیم تنی در تگزاس

ناسا اعلام کرد که شی مرموز که آسمان تگزاس را روشن کرد به عنوان یک شهاب سنگ شناخته شده است.

سقوط شهاب سنگ نیم تنی در تگزاس

به گزارش 9صبح و به نقل از سی بی اس نیوز، ناسا اعلام کرد که شی مرموز که هفته گذشته آسمان تگزاس را روشن و سقوط کرد به عنوان یک شهاب سنگ شناخته شده است.

کارشناسان این سازمان بر این باورند که شی فضایی سقوط کرده به زمین، قبل از اینکه تکه تکه شود وزنی در حدود ۴۵۳کیلوگرم داشت.

بر اساس گزارش ناسا این شهاب‌سنگ با سرعت حدود ۲۷هزار مایل در ساعت حرکت کرده است؛ زاویه و سرعت ورود آن به جو و تصاویر رادار آب و هوا به ناسا کمک کرد تا تشخیص دهد که این شی احتمالاً شهاب سنگ است.

عکس‌ها و فیلم‌های گرفته شده در این منطقه که نشان دهنده رگه‌ای شهاب‌سنگ در آسمان است، در توییتر به اشتراک گذاشته شد. انجمن شهاب سنگ آمریکا که اطلاعات مربوط به مشاهده این جرم آسمانی در ایالات متحده را جمع آوری و منتشر می کند، تصویری از این شهاب سنگ را پس از فرود در تگزاس به اشتراک گذاشت. این سازمان گفت که سه شهاب سنگ مختلف در تگزاس، فرانسه و ایتالیا طی سه روز به زمین برخورد کردند.

شهاب‌سنگ‌ها اجرامی در فضا هستند که اغلب به آنها سنگ‌های فضایی می‌گویند. هنگامی که وارد جو زمین می شوند، آنها را شهاب سنگ می نامند گاهی به عنوان گلوله های آتشین نیز شناخته می شوند. شهاب سنگ ها نه تنها وارد جو زمین می شوند؛ بلکه با زمین برخورد می کنند.

آن ها اغلب در حین حرکت به سمت زمین تکه تکه می‌شوند و به نظر می‌رسد این شهاب‌سنگ در ارتفاع ۲۱ مایلی از هم پاشیده است. ناسا تخمین می زند که قطر آن حدود دو فوت بوده است. همچنین به نظر نمی رسد که آسیبی به بار آورده باشد؛ اما قدرت آن حدود ۸ تن تی ان تی بود.

این سازمان می‌گوید تقریباً سالی یک‌بار، سیارکی به اندازه یک خودرو وارد جو زمین می‌شود؛ اما معمولاً قبل از رسیدن به سطح می‌سوزد و یک توپ آتشین چشمگیر ایجاد می‌کند که از آسمان می‌گذرد. سنگ های کوچکتر از ۸۲ فوت احتمالاً در جو می سوزند و به زمین آسیب نمی رسانند.

تخمین زده می شود که روزانه بیش از ۱۰۰ تن غبار و ذرات به اندازه ماسه از فضا وارد زمین می شود. تقریباً هر ۲هزار سال یک شهاب سنگ به اندازه یک زمین فوتبال به زمین برخورد می کند و خسارات قابل توجهی ایجاد می کند.

شهاب سنگ

منبع:فارس

وبگردی
ارسال نظر

پربازدیدترین اخبار
  • ۱۲ ساعت
  • ۲۴ ساعت
  • ۴۸ ساعت