کدخبر: 11789 تاریخ انتشار:

مدرنا از فایزر شکایت کرد/ آنها واکسن کرونا را از ما دزدیدند!

شکایت شرکت واکسن سازی مدرنا ازفایزر در رسانه های غربی جنجال به پا کرد.

مدرنا از فایزر شکایت کرد/ آنها واکسن کرونا را از ما دزدیدند!
به گزارش 9 صبح به نقل از خبرآنلاین، کمپانی مدرنا روز جمعه از کمپانی فایزر- بیونتک شکایت کرد. آنها مدعی هستند که کمپانی فایزر- بیونتک، در ساخت واکسن کرونا، از تکنولوژی پیشگامانه آنها تقلید کرده است.

مدرنا که دفتر مرکزی آن در ایالت ماساچوست آمریکاست، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که کمپانی فایزر- بیونتک به مرکزیت دوسلدورف آلمان، حق ثبت اختراعاتی که در سال‌های 2010 و 2016 در رابطه با بهره‌گیری از تکنولوژی mRNA ثبت شده بودند را نقض کرده است.

RNA یا mRNA، در حقیقت یک اسکریپت یا خط ژنتیکی است که دستورالعمل‌های DNA را به بخش‌های پروتئین‌ساز هر سلول منتقل می‌کند و برخی از شرکت‌ها از جمله فایزر و مدرنا از این تکنولوژی در تولید واکسن‌های کرونا بهره برده‌اند.

استفان بنسل، مدیر اجرایی مدرنا در صحبت‌هایی گفته:« ما در حال تکمیل دعاوی حقوقی هستیم تا از پلتفرم فناوری نوآورانه mRNA که در آن پیشگام هستیم و در طول یک دهه اخیر که منتهی به پاندمی کووید 19 شد، میلیاردها دلار صرف ایجاد و ثبت اختراع آن کرده‌ایم محافظت کنیم . این پلتفرم بنیادی که ساخت آن را در سال 2010 شروع کردیم، در کنار کار ثبت اختراعمان برروی کرونا ویروس‌ها در سال‌های 2015 و 2016، ما را قادر ساخت تا بتوانیم واکسن موثر و ایمن کووید 19 را در مدت زمانی بی سابقه‌ای، بعد از شیوع پاندمی کرونا تولید کنیم.»

مدرنا که 2.5 میلیارد دلار پول مالیات‌دهندگان را برای ساخت و تولید واکسن کووید19 خود پذیرفت، در سال 2020 اعلام کرده بود تا زمانی که پاندمی کرونا ادامه داشته باشد، ثبت اختراعات مرتبطش با موضوع کووید را اجرایی نخواهد کرد ولی در ماه مارس، این کمپانی اعلام کرد که انتظار داشته که که تولیدکنندگانی که در کشورهای کم درآمد یا با با درآمد متوسط واقع نشده‌اند، به مالکیت معنوی این کمپانی احترام بگذارند.

در نهایت روز جمعه، کمپانی مدرنا اعلام کرد که قصد ندارد تا برای حذف واکسن‌های فایزر- بیونتک از بازار اقدام کند و با توجه به نیازها به دسترسی به واکسن کرونا، برنامه‌ای برای جلوگیری از فروش‌های آتی این واکسن نخواهد داشت.

جریکا پیتس، سخنگوی فایزر هم صبح روز جمعه اعلام کرد که در حال حاضر قادر به اظهارنظر دراین رابطه نیستند.

 
وبگردی
ارسال نظر

پربازدیدترین اخبار
  • ۱۲ ساعت
  • ۲۴ ساعت
  • ۴۸ ساعت