کدخبر: 11581 تاریخ انتشار:

پیام وزیر بهداشت به مناسبت روز پزشک؛

پزشک ایرانی جهان را انگشت به دهان گذاشته است

وزیر بهداشت، با بیان اینکه طبابت فراتر از حرفه، شکوه، فضیلت و دشواری مسئولیت است، گفت: جامعه پزشکی، سرمایه اجتماعی بزرگی است که می‌تواند الگوی عدالت و تعالی سلامت را تحقق بخشد.

پزشک ایرانی جهان را انگشت به دهان گذاشته است

 

به گزارش 9 صبح، بهرام عین اللهی، در پیامی به مناسبت فرا رسیدن روز پزشک، با بیان اینکه طبابت فراتر از حرفه، شکوه، فضیلت و دشواری مسئولیت است، فرا رسیدن روز پزشک را به همکاران خود تبریک گفت و تاکید کرد جامعه پزشکی ایران اسلامی، تصویری درخشان از دیگر خواهی و سبکی از مسئولانه زیستن را ترسیم می‌کند.

متن پیام وزیر بهداشت

با درود به شهدای مدافع سلامت و با ادای احترام به جامعه پزشکی متعهد و فداکار کشور، روز پزشک را به پزشکان خدوم و با فضیلتی که با مرارت و ممارست و بیدارخوابی بسیار به این جایگاه نائل آمده اند، تبریک می گویم. انسان‌های وارسته و شریفی که نبض سلامت جامعه را در دست و رسالتی سنگین بر دوش دارند تا آنجا که اگر پلکی غفلت کند، شاید نتیجه‌ای جبران ناپذیر در پی داشته باشد.

چه بسیار شب‌ها که اغلب مردم در خوابند و پزشکان بر سر دو راهی تصمیم برای نجات جان هموطن خویش، نگرانی و التهابی را می‌آزمایند که کمتر انسانی در طول عمر تجربه می‌کند و اینها همه از آن رو است که پزشکی تنها علم نیست، ایمان نیز هست و پزشکان نه فقط درمانگر جسم انسان‌ها که تکیه گاه و پناه آنان هستند.

بخشی از درمان بیمار با دارو و دیگر روش‌های طبی و بخشی در گرو اطمینان بخشی روحی به بیمار است که با بیان، نگاه و القای پزشک تأمین می‌شود.

حرفه پزشکی با قداست، مجاهدت و ایثار آمیخته است و پزشکان از آن رو که با رنج‌ها و زندگی مردم عجین هستند، گروهی مرجع به شمار می آیند که در سبک زندگی و رفتار فردی و اجتماعی آحاد جامعه، تأثیری عمیق و شایان توجه دارند. جامعه پزشکی، سرمایه اجتماعی بزرگی است که می‌تواند الگوی عدالت و تعالی سلامت را به ویژه در دولت سیزدهم که اولویت اجتماعی آن سلامت و محرومیت زدایی است، تحقق بخشد.

پزشکان مؤمن و وطن دوست ایرانی در حماسه مهار کرونا و در اجرای طرح‌های نوظهور و بزرگی همچون واکسیناسیون سراسری، نسخه نویسی الکترونیک و پزشک خانواده، نقشی مهم و اساسی داشته اند که فرصت را برای سپاس و قدردانی از آنان مغتنم می‌شمارم.

خوشبختانه ایران اسلامی در بیش از چهل سالی که از عمر با برکت انقلاب اسلامی گذشته است، در همه سالیان از دانش و اندیشه پزشکان حاذق و متعهد بهره برده است و انشاالله خواهد برد.

چه بسیار عزیزانی از این جامعه که در سال‌های دفاع مقدس بسیجی وار و با اخلاص بر روی لباس خاکی بسیج روپوش سپید پزشکی و خدمت پوشیدند و دوشادوش مجاهدان راه خدا زخم رفو و تاول درمان کردند...

روز پزشک را گرامی می‌داریم تا این بلوغ بیش از چهل و چهار ساله را به جشن بنشینیم.

از یاد نبرده ایم سال‌هایی را که درمانگاه‌های شهرهای بزرگمان پر بود از پزشکانی از کشورهایی دیگر و به لطف خدا، همت جوانان و با گسترش دانشگاه‌های علوم پزشکی اکنون در دورترین شهرها نسبت به مرکز نیز جوانانی متخصص و متعهد در درمانگاه‌هایی قابل قبول و پیشرفته به امر مداوا مشغولند و جایگاه ایران به قطب گردشگری منطقه ارتقا یافته است.

افزون بر این، پزشک ایرانی در این سال‌ها مرزهای دانش را نیز درنوردیده و جهان را انگشت به دهان گذاشته است. تولید علم نافع و ابداع روش‌های نوین درمانی از دستاوردهایی است که جایگاه پزشک ایرانی را در منطقه و گاه جهان به تراز نخست رسانده است.

تلاش علمی در کنار توکل و استمداد از خدای متعال برای شفای بیماران، از پزشک ایرانی، چهره‌ای درخور تکریم و محرم و رازدار مردم ترسیم کرده است.

پس روز پزشک، روز گرامیداشت اخلاق و تعهد است؛ روز قدردانی از بخشی از جامعه که پاسداشت ایشان، متضمن یادآوری مسئولیت‌های دشوار و سنگین آنان نیز هست.

زاد روز حکیم الهی، ابو علی سینا را روز پزشک نامیده اند تا ایران اسلامی و ایرانی مسلمان، تمدن غنی آئینی خود را به یاد داشته باشد که تا امروز بر کدام قله‌ها قدم زده و نیز شخصیتی را الگوی طبابت بینگارد که هم به فکر سلامت جسم بیمار بود و هم در اندیشه سلامت روحش، هم پرهیز غذایی و جسمی می‌داد و هم پرهیز فکری و روحی.

این روز عزیز را به همه پزشکان عزیز و ارجمند تبریک عرض نموده و از خداوند متعال سلامتی، طول عمر با برکت و توفیقات روز افزون جامعه پرافتخار پزشکی کشور را خواستارم.

وبگردی
ارسال نظر

پربازدیدترین اخبار
  • ۱۲ ساعت
  • ۲۴ ساعت
  • ۴۸ ساعت